Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Na Pražském jaru vystoupí Lang Lang. Steinway po něm pojmenoval klavír

Kultura

  17:00
PRAHA - Festival Pražské jaro dnes čeká jeden z jeho vrcholů. V doprovodu Vídeňské filharmonie zahraje slavný čínský pianista Lang Lang. Program tvoří čtyři známé skladby od Richarda Strausse, Lang Lang se představí v jeho Burlesce. Dlouho očekávaný koncert se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu, dirigovat bude Němec Christoph Eschenbach. Festival začal 12. května; do 3. června, kdy končí, zbývá ještě polovina z více než padesátky koncertů.

Klavírista Lang Lang foto: Xun-chi

Teprve jednatřicetiletý Lang Lang je podle mnohých fenoménem, který překročil hranice klasické hudby. V mládí byl "zázračným dítětem" (hrát začal ve třech letech), nyní má image téměř rockové hvězdy. Hrál před prezidenty, uchvátil kritiky i milovníky vážné hudby po celém světě. Americkým časopisem Time Magazine byl zařazen mezi 100 nejvlivnějších osobností této planety a New York Times jej označily za "nejžhavějšího umělce na planetě klasické hudby". V ČR bude již potřetí.

ČTĚTE TAKÉ

Lang Lang sehrává také velkou roli v popularizaci kry na klavír ve své rodné Číně. Výrobce klavírů Steinway dokonce v souvislosti s uvedením "klavíru Lang Lang", konstruovaného s ohledem na potřeby výuky, na čínský trh, poprvé v historii značky označil jeden ze svých modelů jménem konkrétního interpreta.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...