Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Můj soused, můj nepřítel. ND chystá hru o Romech

Kultura

  16:45
PRAHA - Nečekaně aktuální se vzhledem k událostem ve Šluknovském výběžku stala připravovaná hra Můj soused, můj nepřítel, která bude mít 21. září premiéru v Ateliéru Národního divadla (ND) na Anenském náměstí v Praze. V netypickém prostoru pro 70 diváků se pod vedením autorky a režisérky Viktorie Čermákové odehraje dokumentární představení, které se zabývá soužitím Čechů a Romů. Do 23. září je připraveno celkem šest představení.

Romský hudebník, moderátor a herec Vojtěch Lavička a David Matásek foto: Reprofoto

Jde o součást projektu Nouzový vchod/Emergency Entrance, který vznikl v rámci spolupráce s Unií evropských divadel. Jeho tématem jsou sociální vyloučení a konfliktní etnická i sociální soužití a rasismus. Projekt vzniká ve spolupráci s Řeckým národním divadlem v Aténách, Maďarským divadlem v Kluži, rakouským divadlem Schauspielhaus ze Štýrského Hradce, italským Teatro Garibaldi z Palerma a Národním izraelským divadlem Habima.

"Rozhodnutí o tématu soužití Romů s většinovou populací padlo před více než rokem. Současnost dává našemu rozhodnutí za pravdu," řekl šéf činohry ND Michal Dočekal.

V představení se v rolích Romů objeví aktivista a herec Ladislav Goral, hudebník a bývalý terénní pracovník Vojtěch Lavička ze skupiny Gipsy.cz a romista David Tišer, hlavní hrdina filmu Roma boys (Příběh lásky). Českou úřednici ztvární performerka a herečka Daniela Voráčková.

"Romy v představení nehrají Češi, to je dobře, jinak to při nejlepší vůli vypadá jako parodie," podotkl Lavička.

Jediným kmenovým hercem Národního divadla bude v představení David Matásek v roli etnického Čecha. "Chtěl jsem do toho jít od začátku, mám takové projekty rád," uvedl Matásek, bývalý člen skupiny Orlík, jejíž některé texty bývají označovány jako xenofobní.

Novodobé stěhování národů

Podle dramaturga Martina Urbana nechce představení dávat laciné odpovědi, ale otevřít téma konfliktu majorit s menšinami v jeho složitosti a vyvolat otázky po možnostech jeho řešení. "Jak se česká veřejnost dokáže vyrovnat s novodobým stěhováním národů, nedokáže-li se vyrovnat s jinakostí etnika žijícího po staletí v Čechách a na Moravě?" ptá se Urban.

Po zářijových šesti reprízách představení Můj soused, můj nepřítel budou následovat dvě představení v prosinci a navíc 7. prosince budou mít zájemci možnost vidět také rakouskou část projektu Nouzový vchod/Emergency Entrance, inscenaci Boat People, kterou připravilo divadlo Schauspielhaus.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat