Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Našla se obscénní barokní báseň, prý ji napsal John Milton

Kultura

  21:41
LONDÝN - Oxfordští akademici našli obscénní báseň, jejíž autorství přisuzuje text anglickému baroknímu básníkovi Johnu Miltonovi. Odborníci však podle agentury Reuters pochybují, že báseň An Extempore Upon A Faggot (Improvizace o teploušovi) je skutečně od Miltona.

Anglický barokní básník John Milton foto: Reprofoto

Báseň s obscénními narážkami se našla ve sbírce básnických antologií v Oxfordské univerzitě, uvedla akademička Jennifer Battová. V prohlášení označila za překvapivé vidět u tak obscénního epigramu jméno Miltona, který byl velkým náboženským a politickým polemikem.

Potvrzení Miltonova autorství by podle Battové vedlo k zásadní změně dosavadních představ o tomto básníkovi. Usoudila však, že báseň pravděpodobně přisoudil Miltonovi nějaký žárlivý rival ve snaze vyvolat skandál. Neřekla, kdy by odborníci mohli dospět k závěru, zda Milton byl či nebyl autorem rozporuplného epigramu.

Milton je známý zejména díky epické básni Ztracený ráj a některými odborníky je označován za velikána srovnatelného i se samotným Shakespearem. Napsal i řadu prací o revolučních reformách a texty obhajující například svobodu tisku nebo rozvod. Část svého díla musel kvůli slepotě diktovat. Do češtiny jeho díla překládal obrozenec Josef Jungmann.

Londýnský rodák měl být původně duchovním, ale již od mládí ho lákalo poznání a studium. V některých pramenech je dokonce označován za jednoho z nejvzdělanějších anglických básníků, za což vděčil i otci, který ho podporoval. Milton se narodil v roce 1608 a zemřel v roce 1674.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat