Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejkrásnější jsou Škréta, Niklová a vědci s gumičkou

Kultura

  17:43
PRAHA - Katalog k výstavě Karel Škréta: Doba a dílo bodoval v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2010. Zvítězil ve své kategorii. Mezi knihami o výtvarném umění se na první příčce umístila monografie designérky Libuše Niklové. V kategorii Krásná literatura porota vedená fotografem Václavem Jiráskem vybrala básnickou sbírku Perverše knižního grafika a příležitostného básníka Martina Peciny.

Karel Škréta: Doba a dílo foto: ČTK

Oceněné knihy novinářům představili ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben a tajemnice soutěže Vladimíra Hoštová. Ceny se budou předávat ve čtvrtek odpoledne v klášteře premonstrátů v Praze na Strahově.

"Měl jsem velké štěstí na téma, upravovat katalog špičkového malíře je pro grafika snadný úkol, přistoupil jsem k němu s pokorou," řekl novinářům grafik knihy Karel Škréta Pavel Zelenka ze studia Marvil. Katalog vyšel jako doprovodná publikace k výstavě děl tohoto barokního malíře, která skončila 10. dubna. Texty editovali Lenka Stolárová a Vít Vlnas z Národní galerie.

Libuše Niklová

Monografie Libuše Niklové

Do soutěže tentokrát nakladatelé a autoři přihlásili rekordní počet 252 titulů. Porota zasedá vždy ve dvou kolech. V prvním se hodnotí pouze technická stránka věci, letos poprvé v historii komise nevyřadila žádnou z přihlášených knih kvůli nedostatkům po polygrafické stránce. Podle Freislebena to svědčí o zvyšující se kvalitě tvorby knih.

"Porota neměla lehkou práci, letos bylo přihlášeno opravdu mnoho kvalitních děl," řekl Freisleben. Překvapením bylo množství přihlášených velmi dobrých studentských prací a úspěch slavila také kategorie učebnic, dříve obsazovaná spíše slaběji.

3V - Vědě a výzkumu vstříc

3V - Vědě a výzkumu vstříc

Mezi učebnicemi porotu nejvíce zaujal projekt 3V s podtitulem Vědě a výzkumu vstříc. Jedná se o učební pomůcky k přírodním vědám pro středoškoláky. "Není to klasická forma knihy, jde o vazbu složky s volnými pracovními listy do terénu a laboratoří," řekla grafička Blanka K. Špičáková ze studia 2GD studio. Výrobu netradičních učebnic zadalo Sdružení Tereza, které se dlouhodobě zabývá edukačními projekty. Oceněné učebnice 3V nyní testuje v praxi 80 škol v Praze, řekla Jitka Nechvátalová ze Sdružení Tereza.

Kolekci vítězných knih i titulů, které postoupily do užšího výběru, si mohou zájemci prohlédnout v Malé výstavní síni Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově od tohoto pátku do 1. května denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00. Poté budou vystaveny také na letošním veletrhu Svět knihy na Výstavišti.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat