Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejkrásnější jsou Škréta, Niklová a vědci s gumičkou

Kultura

  17:43
PRAHA - Katalog k výstavě Karel Škréta: Doba a dílo bodoval v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2010. Zvítězil ve své kategorii. Mezi knihami o výtvarném umění se na první příčce umístila monografie designérky Libuše Niklové. V kategorii Krásná literatura porota vedená fotografem Václavem Jiráskem vybrala básnickou sbírku Perverše knižního grafika a příležitostného básníka Martina Peciny.

Karel Škréta: Doba a dílo foto: ČTK

Oceněné knihy novinářům představili ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben a tajemnice soutěže Vladimíra Hoštová. Ceny se budou předávat ve čtvrtek odpoledne v klášteře premonstrátů v Praze na Strahově.

"Měl jsem velké štěstí na téma, upravovat katalog špičkového malíře je pro grafika snadný úkol, přistoupil jsem k němu s pokorou," řekl novinářům grafik knihy Karel Škréta Pavel Zelenka ze studia Marvil. Katalog vyšel jako doprovodná publikace k výstavě děl tohoto barokního malíře, která skončila 10. dubna. Texty editovali Lenka Stolárová a Vít Vlnas z Národní galerie.

Libuše Niklová

Monografie Libuše Niklové

Do soutěže tentokrát nakladatelé a autoři přihlásili rekordní počet 252 titulů. Porota zasedá vždy ve dvou kolech. V prvním se hodnotí pouze technická stránka věci, letos poprvé v historii komise nevyřadila žádnou z přihlášených knih kvůli nedostatkům po polygrafické stránce. Podle Freislebena to svědčí o zvyšující se kvalitě tvorby knih.

"Porota neměla lehkou práci, letos bylo přihlášeno opravdu mnoho kvalitních děl," řekl Freisleben. Překvapením bylo množství přihlášených velmi dobrých studentských prací a úspěch slavila také kategorie učebnic, dříve obsazovaná spíše slaběji.

3V - Vědě a výzkumu vstříc

3V - Vědě a výzkumu vstříc

Mezi učebnicemi porotu nejvíce zaujal projekt 3V s podtitulem Vědě a výzkumu vstříc. Jedná se o učební pomůcky k přírodním vědám pro středoškoláky. "Není to klasická forma knihy, jde o vazbu složky s volnými pracovními listy do terénu a laboratoří," řekla grafička Blanka K. Špičáková ze studia 2GD studio. Výrobu netradičních učebnic zadalo Sdružení Tereza, které se dlouhodobě zabývá edukačními projekty. Oceněné učebnice 3V nyní testuje v praxi 80 škol v Praze, řekla Jitka Nechvátalová ze Sdružení Tereza.

Kolekci vítězných knih i titulů, které postoupily do užšího výběru, si mohou zájemci prohlédnout v Malé výstavní síni Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově od tohoto pátku do 1. května denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00. Poté budou vystaveny také na letošním veletrhu Svět knihy na Výstavišti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!