Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Někdejší kytarista The Clash si v Londýně otevřel vetešnictví

Kultura

  16:49
LONDÝN - Kytarista slavné punkrockové skupiny The Clash Mick Jones otevřel přes léto v Londýně rock'n'rollovou knihovnu. Vystavil v ní na deset tisíc předmětů, které nashromáždil za více než třicet let své hudební kariéry.

Mick Jones, SXSW 2008 foto: SXSWReprofoto

Knihovnu otevřel do 25. srpna v londýnské čtvrti Notting Hill nedaleko místa, kde se zpěvákem Joeem Strummerem vytvořili v roce 1976 The Clash. Skupina se stala jednou z nejvýraznějších punkových kapel a například její album London Calling považují kritici za jednu z nejlepších rockových desek vůbec.

Návštěvníci Jonesovy "gerilové rock'n'rollové knihovny" se mohou zdarma podívat na grafické návrhy obalů alb The Clash, kostýmy z koncertů, stará nahrávací zařízení, ale i krabice od pizzy z turné skupiny či některé předměty, které patřily členům Beatles.

"Je to velmi osobní sbírka, ale nechci, aby knihovna byla jen pro fanoušky The Clash. Jsou to připomínky minulého století a součást historie britské hudby," řekl Jones, který chtěl, aby jeho knihovna byla "přímou uměleckou výzvou" oficiálním hudebním muzeím.

Návštěvníci by mohli zahlédnout i Jonese, který bude ve svém studiu ve vedlejším domě nahrávat s hostujícími kapelami skladby pro nadaci Strummerville pojmenovanou po frontmanovi The Clash. Skupina se rozpadla v polovině 80. let, Joe Strummer zemřel v roce 2002.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...