Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Neviditelnými herci století jsou Maciuchová a Preiss, rozhodli posluchači

Hana Maciuchová v seriálu Ulice (2012) foto: TV Nova

Vítězi rozhlasové ankety Neviditelný herec století se stali Hana Maciuchová a Viktor Preiss. Výsledky ve středu večer Český rozhlas vyhlásil na galavečeru v Nové scéně Národního divadla, který zároveň živě přenášel na stanicích Radiožurnál, Dvojka a Vltava. V každoroční anketě Neviditelný herec veřejnost hlasuje o nejpopulárnějším hereckém výkonu na vlnách Českého rozhlasu za uplynulou sezonu.
  23:11

Letos se k příležitosti 100 let od založení rozhlasu konal speciální ročník, ve kterém lidé vybírali nejlepšího herce a herečku celého století. Středečního večera se zúčastnila řada s rozhlasem spojených hereckých osobností a hudebně jej doprovodila skupina Tatabojs.

Nominaci získalo deset herců a deset hereček a v anketě se sešlo 82 726 hlasů. Posluchači mohli hlasovat na internetu od 6. do 31. března. Za Maciuchovou, která předloni ve věku 75 let zemřela, cenu převzala její sestra Silvie Marková. „Práci v rozhlase milovala, několikrát se z toho se vyznala,“ uvedla.

Preiss při převzetí ceny také ocenil svou rozhlasovou práci. „Rozhlas mi dal hodně příležitostí, hodně setkání s lidmi, které bych nikdy nečekal, že vůbec poznám,“ řekl. „Rozhlas jsou především lidi, kteří tu práci milují, a já ji mám taky moc rád,“ dodal.

Ocenění předal astronom a astrofyzik Jiří Grygar a po vyhlášení vítězů nechal rozhlas jejich hlasy s pomocí krátkých vln vyslat z radiové stanice v Dolních Břežanech skrz zemskou atmosféru do vesmíru.

V minulých ročnících se vítězi ankety stali například Ivan Trojan, Taťjana Medvecká, Josef Somr, Luděk Munzar, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, Eliška Balzerová, Daniela Kolářová nebo Simona Stašová.

Český rozhlas letos k příležitosti stoletého výročí zahájení pravidelného vysílání připravil řadu akcí, které zahájil 10. března plesem v Obecním domě v Praze.

Dne 18. května, kdy v roce 1 923 začala ve skautském stanu v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal, rozhlas uspořádá pro širokou veřejnost a posluchače koncert v pražských Riegrových sadech. O den dříve bude zahájena výstava v Národním technickém muzeu, v plánu jsou také novinky v programu, film či televizní série.

Autoři: ,