Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Něžná a nebezpečná hra tvořivosti. Viola zprostředkovává dílo Jacquese Préverta

Kultura

  17:40
Tvorba francouzského básníka Jacquese Préverta (1900–1977) patří už mnoho let, od roku 1973, k dramaturgickému profilu Divadla Viola především díky jeho neúnavné propagátorce režisérce Lídě Engelové. Další z jevištních variací jejího oblíbeného autora, již čtvrtá v pořadí, nese název Pro tebe, má lásko.

Laskavá zmoudřelost. Na jeviště ji vnáší Jaromír Meduna. foto: Viola

V útulném prostoru, kde interpreti tvoří s diváky téměř intimní společenství, znějí některé verše méně známé, ale i ty, které lze označit bez přehánění za hity daného žánru (Jako zázrakem, Barbara, Jak dělat podobiznu ptáka, Ta láska, i básnička, podle níž je večer pojmenován). Herci zprostředkují i několik drobných absurdních textů, v nichž se projevuje Prévertův smysl pro černý humor, také pár jemně roztroušených životopisných informací o básníkovi.

Ve „francouzském stylu“ s elegantním odložením klobouků nastoupí na jeviště tři interpreti, Máša Málková, Viktor Dvořák a Jaromír Meduna, a ve skromných, ale nápaditých aranžích básníkova slova deklamují, občas si je překvapivě přehazují, do toho dynamicky vstupuje Josef Somr ze záznamu, sóla jsou pak ponechána několika číslům z nahrávek Rudolfa Hrušínského, především finálová Ta láska při ztlumeném osvětlení.

Ne náhodou je v životopisných poznámkách připomenuto, že songů, které vznikly zhudebněním Prévertových textů, existuje nepřeberné množství, Máša Málková předvede dva šansony, které na básníkovy verše zkomponoval český hudebník Jiří Pazour.

V prosté podobě recitovaných útvarů si ovšem můžeme připomenout i básně, které se staly podkladem pro skvosty nekomerčního proudu české pop-music (Vojákovo volno Petra Skoumala či Něžný a nebezpečný obličej lásky C&K Vocalu). Aktéři interpretují texty znamenitě, nepřehlédnutelná je stálá devíza režisérčiných projektů, perfektní jevištní mluva, která ovšem působí zcela přirozeně a uvolněně, nikde ani stopa po nepřiměřeném patosu a křeči.

Máša Málková vnáší na jeviště jemnou smyslnost i znepokojivé ženské tajemství, Viktor Dvořák mladistvý esprit a Jaromír Meduna laskavou zmoudřelost. Oba pánové pak excelují v absurdní jednoaktovce V rodině, v níž synek přijde oznámit matce, že utrhl svému bratrovi hlavu (Meduna jako nezvedené dítko vysvětluje, proč k činu došlo, a Dvořák v partu duchapřítomné maminky není příliš zaskočen a odhaluje další hrůzné tajemství bizarní domácnosti). Ostatně z této polohy Prévertovy tvorby kdysi vytěžilo Divadlo v Dlouhé pozoruhodný Kabaret Prévert-Bulis. Milovníkům živé přírody můžeme připomenout, že v poetickém, ale i lehce ironickém večírku nebudou ochuzeni o žížaly nebo velbloudy, respektive dromedáry.

Mnohostrannost a pestré fasety básníkovy tvorby zprostředkovává novinka Violy měrou vrchovatou.

Divadlo Viola – Jacques Prévert: Pro tebe, má lásko

Scénář a režie: Lída Engelová

Scéna: Ivo Žídek

Kostýmy: Ivana Brádková

Hudba: Jiří Pazour

Premiéra: 23. října 2021

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!