Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nordfest nabídne filmy ověnčené festivalovými trofejemi

Kultura

  12:30
PRAHA - V pražském kině Evald se od 7. do 13. února uskuteční přehlídka severských filmů Nordfest. Sedmý ročník nabídne 17 titulů hraných i dokumentárních, které doplní přednášky o cestování.

Hon, film Thomase Vinterberga foto: Cinemart

Přehlídku zahájí 7. února předpremiéra oceňovaného dánského snímku Labrador režiséra Frederikka Aspöcka. Psychologické drama se odehrává na ostrově, kam za otcem přijíždí těhotná Stella se svým přítelem Oskarem. Zatímco ona se těší na narození potomka, Oskar je terorizován jejím otcem. Střet mezi muži je nevyhnutelný a Stella je mezi nimi uvězněna.

Oceňovaný dánský filmař Thomas Vinterberg bude zastoupen komedií Když se muž vrací domů, filmem Submarino a nejnovějším dramatem Hon oceněným v roce 2012 v Cannes a na Evropských filmových cenách. Hlavní roli v něm ztvárnil Mads Mikkelsen.

Okénko pro cestovatele

Nordfest nabízí také přednášky o cestování, na které je vstup zdarma. Na zahajovací den je připravena přednáška Cesta na Sever o tom, jak Finsko viděli jeho čeští návštěvníci na počátku 20. století. Posluchači se vydají ve stopách Jiřího Gutha, Ferdinanda Klindery i dalších cestovatelů. Další přednáška představí metropole evropského Severu.

Dánská oscarová režisérka Susanne Bierová má na Nordfestu dva tituly. Ve filmu Lepší svět oceněném Oscarem a na Evropských filmových cenách vypráví příběh dvou rodin, jejichž osudy se propojí skrze přátelství dvou dospívajících synů. Jejím posledním počinem je romantická komedie nabitá absurdním humorem s charismatickým Piercem Brosnanem Svatba mezi citróny.

Norsko se představí thrillerem Babycall s populární švédskou herečkou Noomi Rapaceovou v postavě matky osmiletého syna, se kterým prchá před násilnickým manželem.

Z filmu Babycall

Další snímek oceněný na Sundance 2011 má název Happy Happy a pojednává s černým humorem o manželské krizi. Uvedena bude i černá komedie Kurz negativního myšlení z roku 2006. Líčí večírek, na kterém parta handicapovaných lidí zúčtuje s falešnou upřímností a soucitem.

Finsko zastupuje tragikomedie Le Havre oceněná v Cannes 2011 plná optimismu a humoru v režii Akiho Kaurismäkiho a tři dokumenty.

Autor: