Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nové vydání Hrabalových spisů? Možná už za rok

Kultura

  15:45
PRAHA - Čtenáři Bohumila Hrabala, od jehož narození v příštím březnu uplyne sto let, mají naději, že dočkají nového vydání jeho knih.

Bohumil Hrabal v hospodě U Hynků foto: ARCHIV MAFRA - Ondřej Němec

Iniciativu, která si toto vytkla za cíl, podpořily dvě desítky odborníků a umělců spjatých s Hrabalovým dílem. Spisy jednoho z mála českých spisovatelů, jehož jméno má váhu i ve světě, vyšly v devadesátých letech a jsou už mnoho let rozebrány. Iniciativa především hledá mecenáše, protože k případnému vydání jsou potřeba dva miliony korun, informoval ČTK za další podepsané nakladatel Tomáš Weiss.

Za výjimečný knižní počin se přimlouvají režisér Jiří Menzel, herečka a politička Magda Vášáryová, herec Josef Somr, zpěvák Václav Neckář, muzikant Vlastimil Třešňák, spisovatelé Jáchym Topol a Emil Hakl, znalec Hrabalova díla a jeho životopisec Tomáš Mazal nebo překladatelé Hrabalova díla György Varga, Zsuzsa Detreová, Edgar de Bruin a Kees Mercks. Peníze jsou podle Weisse jedinou brzdou, která projekt oddaluje.

Běh na dlouhou trať

"Úmysl a chuť společně vydat sebrané spisy Bohumila Hrabala má nakladatelství Torst, které se dlouhodobě, na vysoké redakční úrovni, věnuje české literatuře, spolu s Václavem Kadlecem, jenž je pořadatelem sebraných spisů Bohumila Hrabala," uvedl Weiss. Doplnil, že nikdo z nakladatelů na tom dnes není tak, aby mohl vydat dvacetisvazkové dílo, které se bude prodávat postupně.

Zástupci iniciativy žádají majitele aktuálně platných licencí na jednotlivá díla Bohumila Hrabala, aby možnosti vydat kompletně připravené sebrané spisy nebránili a pro tento projekt je jednorázově velkoryse poskytli. Potřebná suma na vydání spisů - má-li vyjít dvacet dílů po tisíci kusech - je včetně nové jazykové redakce a úhrady autorských práv odhadnuta právě na dva miliony. Iniciátoři by vydání v ideálním případě chtěli začít realizovat do 28. března 2014, kdy uplyne 100 let od Hrabalova narození.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...