Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novou sezónu zahájí Na Zábradlí Požitkáři s Janou Plodkovou

Kultura

  12:00
Dramatizaci románu Doktor Živago, povídek básníka Daniila Charmse a současnou maďarskou hru Victora Bódoa Anamnéza uvede v sezoně 2014/2015 pražské Divadlo Na Zábradlí. První novinkou však budou Požitkáři v režii Jana Mikuláška. Poprvé se v nich představí noví členové hereckého souboru Jana Plodková, Dita Kaplanová a Jakub Žáček.

Jana Plodková, Divadlo Na Zábradlí foto: KIVA

V Požitkářích režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Dory Viceníkové se dále představí Magdaléna Sidonová, Anežka Kubátová, Leoš Noha, Petr Jeništa, Honza Hájek a Miloslav König. Premiéra bude 24. října.

Velké příběhy i jedovatá komika

"Čekají nás velké příběhy - Doktor Živago v režii Jana Mikuláška, jedovatě vtipná komika Daniila Charmse v inscenaci Báby v režii Anny Petrželkové i tragikomická a palčivá zpráva o zápasu člověka s institucí ve hře Anamnéza. Tu nastuduje slovenský režisér Rastislav Ballek," uvedl ředitel divadla Petr Štědroň.

Jakub Žáček při zkoušce hry Požitkáři

V polovině prosince se na jevišti objeví Charmsovy Báby - příběhy, kterým podle Viceníkové chybí klasická stavba, pointa i smysl, avšak strhávají nečekanými postřehy, černým humorem i absurditou. Režisérka do inscenace obsadila Marii Spurnou, Natálii Drabiščákovou, Magdalénu Sidonovou, Ditu Kaplanovou, Anežku Kubátovou, Petra Jeništu a Miloslava Königa.

Doktor Živago vynesl autorovi Borisi Pasternakovi Nobelovu cenu za literaturu a zároveň takový odpor sovětského režimu, že tvůrce toto ocenění raději odmítl. O příběhu ženatého lékaře, který hledá své místo mezi dvěma ženami a zároveň své místo v revoluci, autor řekl, že Doktor Živago je mu dražší než fyzický život. Premiéra se připravuje na konec února 2015, hlavní role ztvární Jiří Vyorálek, Marie Spurná a Dita Kaplanová.

Současná maďarská hra Anamnéza je zasazena do prostředí nemocnice jako metafora o životě, smrti a morálce. Příběh muže, který má identifikovat svoji údajně zesnulou matku, se mění v dobrodružnou cestu nemocnicí plnou nástrah a zamítavých reakcí. Každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule. V hlavních rolích se objeví Jakub Žáček, Jiří Ornest, Marie Spurná a Natália Drabiščáková.

Představení i pro cizince

V této sezoně rozšíří Divadlo Na Zábradlí své publikum o zahraniční milovníky divadla; vybraná představení bude titulkovat do angličtiny a němčiny. V komorní Eliadově knihovně se budou moci zájemci nechat poučit a pobavit od Arnošta Goldflama. "Uvedeme tu sérii tří večerů s názvem Masochista. Goldflam se v každém z nich bude věnovat aktuálnímu tématu a na pomezí divadla, kabaretu a talk-show provede diváky svým pohledem na svět," uvedla mluvčí divala Alexandra Poláková.

Autoři: ,