Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novou sezónu zahájí Na Zábradlí Požitkáři s Janou Plodkovou

Kultura

  12:00
Dramatizaci románu Doktor Živago, povídek básníka Daniila Charmse a současnou maďarskou hru Victora Bódoa Anamnéza uvede v sezoně 2014/2015 pražské Divadlo Na Zábradlí. První novinkou však budou Požitkáři v režii Jana Mikuláška. Poprvé se v nich představí noví členové hereckého souboru Jana Plodková, Dita Kaplanová a Jakub Žáček.

Jana Plodková, Divadlo Na Zábradlí foto: KIVA

V Požitkářích režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Dory Viceníkové se dále představí Magdaléna Sidonová, Anežka Kubátová, Leoš Noha, Petr Jeništa, Honza Hájek a Miloslav König. Premiéra bude 24. října.

Velké příběhy i jedovatá komika

"Čekají nás velké příběhy - Doktor Živago v režii Jana Mikuláška, jedovatě vtipná komika Daniila Charmse v inscenaci Báby v režii Anny Petrželkové i tragikomická a palčivá zpráva o zápasu člověka s institucí ve hře Anamnéza. Tu nastuduje slovenský režisér Rastislav Ballek," uvedl ředitel divadla Petr Štědroň.

Jakub Žáček při zkoušce hry Požitkáři

Jakub Žáček při zkoušce hry Požitkáři

V polovině prosince se na jevišti objeví Charmsovy Báby - příběhy, kterým podle Viceníkové chybí klasická stavba, pointa i smysl, avšak strhávají nečekanými postřehy, černým humorem i absurditou. Režisérka do inscenace obsadila Marii Spurnou, Natálii Drabiščákovou, Magdalénu Sidonovou, Ditu Kaplanovou, Anežku Kubátovou, Petra Jeništu a Miloslava Königa.

Doktor Živago vynesl autorovi Borisi Pasternakovi Nobelovu cenu za literaturu a zároveň takový odpor sovětského režimu, že tvůrce toto ocenění raději odmítl. O příběhu ženatého lékaře, který hledá své místo mezi dvěma ženami a zároveň své místo v revoluci, autor řekl, že Doktor Živago je mu dražší než fyzický život. Premiéra se připravuje na konec února 2015, hlavní role ztvární Jiří Vyorálek, Marie Spurná a Dita Kaplanová.

Současná maďarská hra Anamnéza je zasazena do prostředí nemocnice jako metafora o životě, smrti a morálce. Příběh muže, který má identifikovat svoji údajně zesnulou matku, se mění v dobrodružnou cestu nemocnicí plnou nástrah a zamítavých reakcí. Každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule. V hlavních rolích se objeví Jakub Žáček, Jiří Ornest, Marie Spurná a Natália Drabiščáková.

Představení i pro cizince

V této sezoně rozšíří Divadlo Na Zábradlí své publikum o zahraniční milovníky divadla; vybraná představení bude titulkovat do angličtiny a němčiny. V komorní Eliadově knihovně se budou moci zájemci nechat poučit a pobavit od Arnošta Goldflama. "Uvedeme tu sérii tří večerů s názvem Masochista. Goldflam se v každém z nich bude věnovat aktuálnímu tématu a na pomezí divadla, kabaretu a talk-show provede diváky svým pohledem na svět," uvedla mluvčí divala Alexandra Poláková.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...