Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový český hudební nástroj: na raketon se hraje i šlehačem

Kultura

  11:00
Orchestr Berg dnes v pražském Centru současného umění DOX představí akci nazvanou Paralinie, na které zazní mimo jiné novinka mladého skladatele Jakuba Rataje pro unikátní nástroj raketon.

Raketon Michala Cimaly foto: mkcr.cz

Mimo hlavní proud

Orchestr Berg si při vzniku v roce 1995 dal závazek uplatňovat méně běžnou dramaturgii a propagovat méně známé tituly z oblasti "mimo hlavní proud". Chce upozorňovat na mladé skladatele a navnadit veřejnost k poslechu nových skladeb. Členové orchestru se také angažují v komorní a sólové hře.

Raketon je originální hudební nástroj z dílny českého výtvarníka a designéra Michala Cimaly, který se zároveň aktivně věnuje hudbě. "Raketon představuje vrcholný objekt ze série hudebních nástrojů, na kterých pracuju už skoro deset let. Funguje na principu elektrické kytary, je osazen klavírními strunami a hraje se na něj nejen smyčcem, ale také za pomoci řady neobvyklých nástrojů, jako je třeba ruční šlehač na mléko," uvedl Cimala.

Raketon je hlavním protagonistou skladby Proraketon, jejímž autorem je český skladatel mladé generace Jakub Rataj. Na raketon bude hrát on i tvůrce nástroje Cimala. Orchestr Berg vznik skladby Proraketon inicioval a uvede ji ve světové premiéře.

Orchestr Berg v DOX také připomene tvorbu ceněného rusko-arménského skladatele Jurije Kasparova. V české premiéře zazní zvukově obrazová kompozice Ça tourne ça bloque Ondřeje Adámka, českého skladatele žijícího již delší dobu v zahraničí, který se koncertu také zúčastní.

Skladbu Eight Lines amerického minimalisty Steva Reicha doprovodí videoperformance nezávislého studia Lunchmeat. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si úspěšnou výstavu českého komiksu Signály z neznáma.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat