Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový seriál Vyprávěj zvládl svůj debut se ctí

Kultura

  10:06
Nový hraný seriál z produkce České televize, který slibuje až 104 dílů ve čtyřech sériích, nevykopává špatnou nohou. Přestože sága Vyprávěj občas zaškobrtne, potenciál pro běh na dlouhou trať má.

Vyprávěj foto: ČTReprofoto

Velkolepě dimenzovaný seriálový projekt Vyprávěj debutoval včera večer v primetimu na kanálu ČT 1 prvním dílem s podtitulem Od začátku. Název pravdu mluvil i nemluvil.

Sága československé rodiny Dvořákových, která má obsáhnout období let 1964 až 2005, v něm totiž začíná odprostředka: svatbou generace, jež bude v roce 1964 teprve počata. Ženich Honza Dvořák svatbu a předchozí děj komentuje vyprávěním mimo obraz. Jde o postup zmíněný v titulu seriálu, ale to nic nemění na tom, že je to postup poněkud polopatický. "Svatba oživila staré rodinné rány," nahazují autoři jeho prostřednictvím udičku na diváky a Honza poté prozradí víc, než by snad musel.

"Nečekejte nějakou přesnou historii," říká potom vypravěč na konci úvodu. "Jsou to jenom moje vzpomínky. Jako když listujete fotoalbem." To zní skoro jako varování, za než se dá schovat hlazení po srsti v duchu "co jsme si, to jsme si, všichni jsme si s režimem zadali", či autorská libovůle v nakládání s dějinami. Soudě podle prvního dílu to naštěstí nebude tak horké.

V roce 1964 se po prázdninách na pražskou techniku vrací Karel Dvořák, aby u slizkého asistenta France napotřetí prolezl u zkoušky. Už ve vlaku potká svou budoucí manželku – Slovenku Evu, která na stejné škole nastupuje do prváku. Zatímco u Karla jde o lásku na pohled hned druhý, Evu do jeho náruče vžene až celá série okolností.

První díl rozjíždí několik dějových rovin, z nichž některé do konce hodinové stopáže ukončí, zatímco jinými si připraví půdu do budoucna. Karlův otec Josef, který pracuje v železničním depu, dostane nabídku, jež se těžko odmítá: podepsat přihlášku do strany. Vyděsí se už jen proto, že by mu to vlastní matka Běta neodpustila. Jeho manželka, účetní Jana, zase v práci čelí nenávistnému anonymu. V Praze Karel hraje ve studentské kapele, jež z donucení shání zpěvačku...

Takové rozkročení do šíře rozevírá vějíř i kvalitativně. Zatímco scény ze školního prostředí vycházejí poměrně přirozeně, "kuchyňské" výjevy působí toporně a až příliš okoukaně. Jejich neslavnou hrdinkou je Běta v podání Niny Divíškové: scénář ji tlačí do pozice karikatury štrikující "babi", která, vykřikujíc, "Za všechno můžou komunisti!" pucuje bustu Masaryka. Tolik k jemnosti symboliky.
Veronika Freimanová a Svatopluk Skopal se rolí rodičů zhostili slušně, většina jiných postav v pilotním dílu nedostala dost prostoru na to, aby se daly hodnotit. Tedy kromě Karla a Evy: Roman Vojtek je coby lehce stydlivý studentík milý, ale Andrea Kerestešová má zatím v popisu práce jen nyvě mrkat obrovskýma očima.

Ocenění si zaslouží výprava. Interiéry i exteriéry skutečně působí velmi autenticky, někdy je však dobových připomínek příliš mnoho pohromadě. Že by se mámě od rodiny podařilo sehnat kvalitní maso i podpultový kabát ve stejný den, je stejně blízko hranici pravděpodobnosti jako společný výskyt reprodukce Warholovy Marilyn a plakátu Beatles ve studentském klubu. I dobových hitů se tu v pozadí line trochu moc najednou. Tvůrci se nicméně nedopouštějí žádných bot: Franc třeba láká dívky do kina na "úplnou novinku" Starci na chmelu, kteří měli skutečně premiéru na začátku školního roku 1964/1965.

Výtečně pak fungují koláže archivních materiálů, jež diváka uvedou do historického kontextu. V prvním dílu došlo například na Gagarina či na pohřeb Kennedyho. Vyprávěj má vykročeno solidně: už v prvním dílu se seriálu podařilo představit sympatické postavy a polechtat očekávání několika dějovými liniemi. Další velká zkouška kvality přijde nejpozději s 21. srpnem 1968.

HODNOCENÍ LN 3/5

Vyprávěj
ČR 2009
Scénář: Rudolf Merkner
Režie: Biser Arichtev
Kamera: Martin Schinabek
Hudba: David Solař
Hrají: Roman Vojtek, Andrea Kerestešová, Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal, Jaromír Nosek a další