Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O nástupci Knížáka rozhodnou i ředitelé zahraničních galerií

Kultura

  17:10
O nástupci Milana Knížáka v čele Národní galerie rozhodnou mimojiné ředitelé vídeňské galerie a muzea v Oslu. Jména členů komise zveřejnilo v pondělí ministerstvo kultury. O nástupci Knížáka rozhodne na základě podkladu výběrové komise ministr Václav Riedlbauch, výběrová komise se poprvé sejde 14. dubna.

Milan Knížák foto: Lidové noviny

V komisi, která by měla vybrat nástupce Milana Knížáka v čele Národní galerie, zasedne například děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík a ředitelka sdružení Proculture Marta Smolíková. Třetinu komise tvoří odborníci ze zahraničí, třeba ředitel vídeňské galerie Albertina Klaus Albrecht Schröder a ředitel muzea Astrup Fearnley z norského Osla Gunnar Kvaran.

"Naším kritériem bylo, aby v komisi zasedli odborníci z různých oblastí, jak z akademické sféry, tak zástupci Uměleckohistorické společnosti, muzeí a galerií i lidé se zkušenostmi z managementu," uvedl pro server iDNES.cz Riedlbauch.

Komise dává prostor i současnému vedení Národní galerie k obhajobě dosavadního směřování instituce.

Nástupce ještě do voleb
Výběrové řízení vyhlásil ministr Riedlbauch minulý týden. Nástupce dlouholetého šéfa galerie Milana Knížáka by chtěl vybrat ještě do květnových voleb, uchazeči o funkci v čele jedné z nejvýznamnějších tuzemských kulturních institucí se mohou ministerstvu hlásit do konce března. Vedle otevřeného konkurzu vyzve ministerstvo některé potenciální uchazeče samo.

"Obsazení komise považuji za zdařilé a vyvážené a její doporučení bude pro mě důležitým podkladem pro rozhodování," uvedl  Riedlbauch. Oslovení odborníci se svým členstvím v komisi prý souhlasili a v tomto týdnu jsou jim postupně zasílány příslušné jmenovací dekrety.

Seznam členů komise pro výběr ředitele NG

Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze
Milena Bartlová, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně Lubomír Slavíček, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Marta Smolíková, výkonná ředitelka Otevřená společnost, o.p.s., ProCulture - výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro kulturu
Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto a.s., člen Správní rady VŠUP (Vysoké školy uměleckoprůmyslové)
Zdeněk Felix, historik umění
Tomáš Vlček, ředitel sbírky moderního a současného umění NG
Václav Pavlíček, Vědecká rada Národní galerie v Praze 
Klaus Albrecht Schröder, ředitel galerie Albertina ve Vídni
Peter-Klaus Schuster, bývalý generální ředitel Státních muzeí v Berlíně a Národní galerie v Berlíně
Gunnar Kvaran, ředitel muzea Astrup Fearnley, Oslo
Lóránd Hegyi, generální ředitel Muzea moderního umění v Saint- Etienne

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...