Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Papírové i řezané. O svátcích se otevřou expozice betlémů

Kultura

  6:00
PRAHA - I o volných dnech mohou zájemci navštívit řadu výstav spojených s vánočními svátky. Typické pro konec roku jsou expozice betlémů, za nimiž mohou lidé přijít například do Klementina, Betlémské kaple, ambitu kláštera u Panny Marie Sněžné, na Jindřišskou věž či na Chvalský zámek.

Betlém ve Strahovském klášteře. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podstatnou část expozice v Klementinu tvoří historické vyřezávané betlémy od doby baroka až do konce druhé světové války. Výstava připomíná i první zmínky o betlému v českých zemích - byl postaven v roce 1562 právě v Klementinu, konkrétně v kostele sv. Klimenta. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout i betlémy zhotovené z netypických materiálů včetně cukru, skla či vosku.

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli se do 4. ledna ponese ve znamení zvonů. Atmosféru vytvářejí betlémy, ozdobené vánoční stromečky a prodej a ukázky lidové tvorby. Doplňkem je improvizovaná zvonařská dílna, neboť výstava připomíná rody, které se zvonařství věnovaly. Malí i velcí si tu mohou prohlédnout a uslyšet zvony pastevecké, recepční, zvonky na koně, školní zvonky, orientální zvony, činely a tibetské mísy včetně zvonkohry.

Netradiční betlém

Betlémy, tentokrát tištěné, představuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Nabízí přehlídku papírových betlémů od nejstarších vzniklých v tiskařských dílnách 19. století, přes rozkládací barvotiskové reliéfní z počátku 20. století až po autorské umělecké betlémy od Mikoláše Alše, Jana Weniga či Josefa Lady. Představuje i reklamní betlémy meziválečné éry, betlémy spolků či národopisných regionů a výběr z autorské tvorby poválečných let.

Další atraktivní výstava je v Muzeu Karlova mostu, i letos připravená se Spolkem českých betlémářů. Největším exponátem je tradičně slaměný betlém, který pro jeho prostory vytvořil Andrzej Wrzecionko. Postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech dalších jsou vyvedeny v nadživotní velikosti. Doplňují ho díla slavných Mikoláše Alše, Josefa Lady, Josefa Weniga či Marie Fischerové-Kvěchové, ale i lidových umělců. Muzeum na Křižovnickém náměstí je otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin.

Přístupna je i spousta betlémů v pražských kostelech. Například na Loretánském náměstí vystavují kapucínské jesličky s osmačtyřiceti figurami v životní velikosti pocházející z přelomu 17. a 18. století. Jesličky u sv. Ignáce na Karlově náměstí byly pořízeny v letech 1949-1954. Unikátní perníkový betlém opatrují u sv. Matěje v Dejvicích, kde má třicetiletou tradici. Skládá se z více než tří stovek čerstvě upečených a ručně zdobených figurek ztvárněných v českých, moravských a slezských krojích.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!