Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papírové i řezané. O svátcích se otevřou expozice betlémů

Kultura

  6:00
PRAHA - I o volných dnech mohou zájemci navštívit řadu výstav spojených s vánočními svátky. Typické pro konec roku jsou expozice betlémů, za nimiž mohou lidé přijít například do Klementina, Betlémské kaple, ambitu kláštera u Panny Marie Sněžné, na Jindřišskou věž či na Chvalský zámek.

Betlém ve Strahovském klášteře. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podstatnou část expozice v Klementinu tvoří historické vyřezávané betlémy od doby baroka až do konce druhé světové války. Výstava připomíná i první zmínky o betlému v českých zemích - byl postaven v roce 1562 právě v Klementinu, konkrétně v kostele sv. Klimenta. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout i betlémy zhotovené z netypických materiálů včetně cukru, skla či vosku.

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli se do 4. ledna ponese ve znamení zvonů. Atmosféru vytvářejí betlémy, ozdobené vánoční stromečky a prodej a ukázky lidové tvorby. Doplňkem je improvizovaná zvonařská dílna, neboť výstava připomíná rody, které se zvonařství věnovaly. Malí i velcí si tu mohou prohlédnout a uslyšet zvony pastevecké, recepční, zvonky na koně, školní zvonky, orientální zvony, činely a tibetské mísy včetně zvonkohry.

Netradiční betlém

Betlémy, tentokrát tištěné, představuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Nabízí přehlídku papírových betlémů od nejstarších vzniklých v tiskařských dílnách 19. století, přes rozkládací barvotiskové reliéfní z počátku 20. století až po autorské umělecké betlémy od Mikoláše Alše, Jana Weniga či Josefa Lady. Představuje i reklamní betlémy meziválečné éry, betlémy spolků či národopisných regionů a výběr z autorské tvorby poválečných let.

Další atraktivní výstava je v Muzeu Karlova mostu, i letos připravená se Spolkem českých betlémářů. Největším exponátem je tradičně slaměný betlém, který pro jeho prostory vytvořil Andrzej Wrzecionko. Postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech dalších jsou vyvedeny v nadživotní velikosti. Doplňují ho díla slavných Mikoláše Alše, Josefa Lady, Josefa Weniga či Marie Fischerové-Kvěchové, ale i lidových umělců. Muzeum na Křižovnickém náměstí je otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin.

Přístupna je i spousta betlémů v pražských kostelech. Například na Loretánském náměstí vystavují kapucínské jesličky s osmačtyřiceti figurami v životní velikosti pocházející z přelomu 17. a 18. století. Jesličky u sv. Ignáce na Karlově náměstí byly pořízeny v letech 1949-1954. Unikátní perníkový betlém opatrují u sv. Matěje v Dejvicích, kde má třicetiletou tradici. Skládá se z více než tří stovek čerstvě upečených a ručně zdobených figurek ztvárněných v českých, moravských a slezských krojích.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat