Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

O zasloužilém vrabci a jiné. Vychází málo známý Werich

Kultura

  15:00
PRAHA - Ve zvukové podobě nyní vychází ve vydavatelství Supraphon úspěšná kniha Deoduši Jana Wericha doplněná řadou zajímavých bonusů.

Soubor pohádek a bajek pro dospělé Deoduši vyšel předloni v Albatrosu. foto: Reprofoto

Soubor málo známých pohádek a bajek pro dospělé Deoduši vyšel předloni v Albatrosu k 50. výročí vydání Werichovy pohádkové knihy Fimfárum. Název byl vybrán symbolicky z rozmluvy strojů v pohádce O kybernetické babičce.

Supraphon mohl audioknihu na 2CD vydat i proto, protože pohádky existují i ve zvukové podobě. Jan Werich je pro Supraphon načetl mezi lety 1952 až 1968.

Pro posluchače bude překvapením pohádka Za šťastnou lásku bas, věnovaná basistovi Jaroslavu Královi, který Wericha doprovázel s orchestrem Karla Vlacha v divadle ABC. Další nahrávka zcela neznámé pohádky nazvané O zasloužilém vrabci nikdy nevyšla ani literárně, proto je na CD v bonusu, ale mezi dospělé pohádky svým obsahem patří. Navíc, a proto také v bonusu, tu jsou příběhy Máta peprná a Všude byl, všechno znal.

Opojné jinotaje

"Ve svých bajkách a pohádkách Werich jinotajně, ale o to víc svobodně vyjadřoval své názory. Způsobem, jak je načetl, jim dodal další rozměr požitku sdělení opojně vědoucího," komentovala to producentka kompilace Naďa Dvorská.

Zcela neznámé i méně známé bajky a pohádky Jana Wericha pro dospělé pod názvem Deoduši si mohou zájemci koupit i v digitální podobě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!