Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Na premiéru Kajínka doprovázeli herce policisté se samopaly

Kultura

  20:58
PRAHA - Představitel hlavní role Konstantin Lavroněnko se ve středu večer zúčastnil premiéry kriminálního thrilleru Kajínek, která se konala v kině Palace Cinemas v pražském Slovanském domě.

Premiéra filmu Kajínek: Představitel hlavní role Konstantin Lavroněnko s producentem Petrem Jáklem a jeho manželkou Romanou. foto: ČTK

Z luxusních limuzín na červený koberec vystoupili i další členové filmového štábu, ale zřejmě největší rozruch vzbudil mezi přihlížejícími dvojník Kajínka, jehož doprovázela skupina ostrých hochů oblečených do uniforem policistů z Útvaru rychlého nasazení. K dokonalé iluzi přispěly i atrapy samopalů.

Premiéra filmu Kajínek: Dublér Jiřího Kajínka je přiváděn policií na premiéru.

Mezi hosty byla také Kajínkova skutečná obhájkyně Klára Slámová. Režisér Petr Jákl ale už na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že volně převyprávěný příběh známého českého vězně není jeho obhajobou.

Herci chválili Lavroněnka

Přestože představitele hlavní role Konstantina Lavroněnka trochu zastínil dvojník Kajínka, jeho herečtí kolegové pro něho měli jen slova uznání.
Například Michal Dlouhý, který s Lavroněnkem absolvoval náročnou scénu rvačky, sdělil, že na to, jaká je hvězda, byl Lavroněnko velmi ukázněný. "Choval se přesně tak, jak by se opravdové hvězdy chovat měly," prohlásil Dlouhý.
Jako "strašného sympaťáka a osobnost" označil ruského držitele ceny pro nejlepšího herce z filmového festivalu v Cannes autor filmové hudby ke Kajínkovi a představitel role trestance Křížka Václav Noid Bárta. "Má krásné přirozené herectví, je detailista a nepřehrává, což se mi moc líbí. Hrát s ním šlo samo, nechal jsem se vést jeho hereckou energií," řekl.
"Hrát v cizí zemi s herci, kterým vůbec nerozumí, a při domluvě s režisérem být odkázaný na překladatele - to je hodně náročné. Ale zároveň ho to uzavírá do sebe, což je pro tuhle roli svým způsobem výhoda," podotkla Tatiana Vilhelmová, představitelka advokátky Pokorové, jejímž předobrazem se stala Kajínkova obhájkyně Klára Slámová.

"Není to obhajoba Jiřího Kajínka, ale obžaloba systému," uvedl k filmu, který byl inspirován osudy muže považovaného za prvního nájemného vraha v České republice. Po jeho útěku z vězeňské pevnosti Mírov se z něj stal nejhledanější člověk v zemi. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.

DÁLE ČTĚTE:

Na premiéru přijeli také německý herec Werner Daehn představující jednoho z mafiánů nebo Deana Jakubisková-Horváthová ztvárňující soudkyni v Kajínkově případu. Kajínkovu osobní účast na premiéře, kterou se tvůrci filmu snažili zařídit, vězeňská služba zamítla.

Premiéra filmu Kajínek: Juraj Jakubisko a jeho manželka Deana Jakubisková-Horváthová.

"Ve filmu jde o míru viny, protože o Kajínkovi se nedá říct, že by byl nevinným člověkem. Má se z čeho zpovídat, ale je otázkou, zda má být odsouzen za něco, co neudělal," uvedla slovenská herečka, kterou doprovázel její manžel, režisér Juraj Jakubisko.

V dalších rolích se představí Tatiana Vilhelmová, polská herecká hvězda Boguslaw Linda (Je třeba zabít Sekala), Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Václav Noid Bárta a německý herec Ken Duken, který se objevil ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti.

Premiéra filmu Kajínek: Představitelé hlavních rolí Tatiana Vilhelmová a Konstantin Lavroněnko.

Z novinářské projekce byl minulý týden vyveden Jáklův bývalý spolupracovník Ivan Fíla, který ho nedávno obvinil ze zcizení části svého scénáře snímku o Kajínkovi Princip K. Fíla oznámil, že požádal svého právního zástupce, aby případně zastavil distribuci Jáklova filmu. Jákl kontroval prohlášením, že na něj podá trestní oznámení za pomluvu.

Rozpočet filmu činil 55 milionů korun. Sám Jiří Kajínek prý do podoby scénáře zasáhl jen minimálně. "Scénář četl, ale k ději se nevyjadřoval.

Podle dohody do děje ani zasahovat neměl. Vyjadřoval se pouze k technickým otázkám a komentoval také detaily svého útěku. Stal se vlastně naším odborným konzultantem," poznamenal scenárista Marek Dobeš.

Premiéra filmu Kajínek: novinář Josef Klíma.

Kajínek, který dostává denně množství dopisů, mezi nimi i nabídky k sňatku, svůj příběh prodal za blíže neurčenou částku. "Rozhodně nejde o zanedbatelnou sumu. Bohužel pro něj, za své peníze si může kupovat jenom to, co je k dostání ve vězeňské kantýně," podotkl Jákl.

Film je věnován památce herce Vladimíra Dlouhého, představitele policisty Novotného, který se premiéry nedožil.

Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Svou vinu za tyto činy nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Díky mediálnímu zájmu se v případu objevily nesrovnalosti, později i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovení procesu, zatímco jiní svědci ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Deník Právo na konci července informoval, že policejní inspekce už několik měsíců prověřuje, zda za dvojnásobnou vraždou z roku 1993 ve skutečnosti nestáli policisté.

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...