Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Originál Váchalovy Ďáblovy zahrádky se prodal za 660 tisíc korun

Kultura

  15:51
PRAHA - Originál díla Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel se v aukci prodal za 660.000 korun. Stěžejní Váchalovo dílo bylo v aukci nabízeno poprvé. Autor vytiskl pouze 17 exemplářů této knihy a po tisku všechny dřevěné matrice zničil.

Originál díla Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel foto: ČTK

Ďáblova zahrádka se prodávala na aukci pořádané společností Burda Auction za vyvolávací cenu o deset tisíc nižší. Dražba stále pokračuje, předpokládaný konec je mezi čtvrtou až pátou odpolední. "Byl jeden písemný příkaz, nikdo na sále nebyl, takže se prodal za 660.000," upřesnil majitel firmy Richard Burda.

Originál díla Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidelRozsáhlé dílo o 307 stranách obsahuje 137 černobílých a 69 barevných dřevorytů. Kniha je složena z volných nesvázaných listů formátu 33 krát 43 centimetrů ze slavné ruční papírny v Prášilech. Šestnáctý výtisk obsahuje rukopisné věnování malíři Rudolfu Bémovi.

Dražba známek i listiny s podpisem Napoleona
Dopoledne se dražily také československé známky. "Máme takřka sedmdesátiprocentní úspěšnost prodeje i těchto položek," uvedl Burda. Podle něj je to velmi dobrý výsledek, neboť v posledním měsíci se konalo už několik atraktivních aukcí známek.

Odpoledne se draží ještě cizokrajné známky, Burda očekává ještě větší zájem. Až vydraží filatelisté známky z Evropy a zámoří, budou na pořadníku třeba bankovky a mince či historické dokumenty. V nabídce je například originální listina s podpisem Napoleona Bonaparta či jídelní lístek s podpisem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Dalšími položkami jsou pergamenová listina z konce 17. století s velkou pečetí císaře Leopolda I., Komenského mapa Moravy z roku 1630 nebo zlaté dukáty z období První republiky a další zajímavosti.

Dražba se koná od devíti ráno v Kongresovém centru City v Praze na Pankráci. Aukce se může zúčastnit každý zájemce přes internet prostřednictvím takzvaného websálu, internetové aplikace umožňující propojení sálové aukce s internetem v reálném čase.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...