Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Kokoschkův obraz Žena a otrok byl v aukci k mání za 200 milionů, neprodal se

Obraz Oskara Kokoschky Žena a otrok vyvolávaných za rekordních 200 milionů korun se na aukci v Praze neprodal. (19. března 2023) foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok), který byl v neděli odpoledne k mání v aukci v Praze, se neprodal. Vyvolávací cenu měl 200 milionů korun, s tak vysokou cenou zatím umělecké dílo v Česku dosud draženo nebylo.
  13:02aktualizováno  19:48

Za vyvolávací cenu 15 milionů korun se v neděli prodal obraz Bohumila Kubišty Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka). Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, Antonína Matějčka (1889 až 1950), při čtení. Včetně aukční přirážky za obraz nový majitel zaplatí 18,15 milionu korun.

Obraz Jeana Alberta Gorina s názvem Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku se prodala za 19,66 milionu korun včetně přirážky. Olej Emila Filly nazvaný Zátiší se sokolem a podnosem z roku 1930 našel kupce za konečnou cenu 18,45 milionu korun. Obraz Josefa Šímy Le ciel de pierre (Kamenné nebe) se včetně přirážky prodal za cenu přes 13 milionů korun.

Nejdražším Kokoschkovým dílem, které se prodalo na aukci v ČR, zůstává i po dnešku obraz Praha - Pohled z křižovnického kláštera, který se v roce 2019 vydražil za 78,5 milionu korun a stal se v té době rekordem českých aukcí.

Dražilo se v sále i on-line

Pořadatelé v neděli ve výběrové aukci nabídli jen 52 položek, jejich vyvolávací cena začínala na 100 000 korunách. Dražit se mohlo v sále, po telefonu, on-line či písemným limitem, jen v případě nejdražšího díla pořadatel předem dražbu on-line vyloučil. Po celou dobu aukce se však on-line přenos, do kterého byly ke konci aukce připojené dvě stovky sledujících, potýkal s absentujícím zvukovým přenosem a pořadatelé za to od zájemců o přenos sklízeli kritiku.

Kokoschkův obraz je dramatický nejen expresivním vyobrazením muže a ženy, ale také svým osudem a příběhem. Obraz z roku 1920 měl mnoho majitelů, podle katalogu aukční síně, která dnes pořádala aukci, ho před rokem 1929 zakoupil německý právník a sběratel židovského původu Fritz Salo Glaser.

Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 přišel jako Žid o svou právnickou praxi, po roce 1937 nemohl pokračovat ani v práci daňového poradce. Musel začít prodávat umělecká díla, aby uživil rodinu a zaplatil daň z židovského majetku. Obraz v roce 1942 získal hluboko pod tržní cenou německý podnikatel a sběratel umění Hans Dittmayer, Glaserova sbírka byla převezena do Petrovic a v roce 1945 do Prahy.

V září 1945 ho české úřady zatkly kvůli spolupráci s nacistickým režimem. Na jaře 1946 zemřel a jeho rodina byla z Československa deportována. Pravděpodobně mezi příchodem do Prahy a svým zatčením Dittmayer Kokoschkův obraz prodal přes Galerii Václava Hořejše, uvádí pořadatel dnešní aukce. Poté byl obraz v několika soukromých sbírkách. Před 15 lety se o něj přihlásili Glaserovi dědicové a uplatnili restituční nárok. Prodej obrazu tak měl přinést i peníze na uspokojení jejich nároků, měl i vývozní povolení od českého státu.

Podle katalogu k dnešní aukci představuje obraz bývalou Kokoschkovu přítelkyni Almu Mahlerovou jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, má být Kokoschkovým uměleckým zúčtováním s jeho múzou a milenkou. Rakouský umělec měl v letech 1912 až 1914 s Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, poměr. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu.

Podle rakouského deníku der Standard, který se odvolal na historika umění Alfreda Weidingera, může být tato teorie mylná a na obraze mohou být herečka Käthe Richterová a básník Walter Hasenclever, které Kokoschka namaloval již dříve.

Autoři: ,