Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská filharmonie zahájí sezonu skladbami českých autorů

Kultura

  17:00
OSTRAVA - Ostravská Janáčkova filharmonie zahájí ve své historii ji 62. sezonu výhradně skladbami českých autorů. Na zahajovacím koncertě zazní díla Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka. Posluchači se mohou těšit především na Dvořákovu 9. symfonii nazvanou Z Nového světa.

Orchestr Janáčkova filharmonie Ostrava foto: http://www.jfo.cz/

Za filharmonii to v sobotu sdělila Jana Knižátková. „Zahajovací koncerty se uskuteční 10. a 11. září v sále Domu kultury města Ostravy, stejně jako loni pod taktovkou šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera,“ řekla.

Program otevře Janáčkova předehra k opeře Příhody lišky Bystroušky. Autor skladby inspiraci čerpal z knihy Rudolfa Těsnohlídka. Také Antonín Dvořák našel inspiraci v literatuře. Zhlédl se v Kytici Karla Jaromíra Erbena, ze které si ke zhudebnění vybral čtyři básně. Vodník, kterého na koncertě návštěvníci uslyší, je jednou z nich.

„Závěr večera pak bude patřit snad nejznámějšímu a nejhranějšímu Dvořákovu dílu. Jeho grandiózní 9. symfonii nazvané Z Nového světa. Ta se dostala dokonce až na měsíc, kam ji v roce 1969 vyvezl Neil Armstrong v Apollu 11,“ doplnila.

Dalším zářijovým koncertem pak 14. září bude komorní koncert, na kterém se posluchačům představí jeden z nejrespektovanějších českých hobojistů Vilém Veverka společně s komorním souborem Ensemble Opera Diversa. Ten založil Ondřej Kyas, který je zároveň hlavním skladatelem souboru. Na koncertě proto zazní hlavně jeho skladby.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat