Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Padesát tisíc korun získala Jana Šrámková

Kultura

  18:24
Cenu Jiřího Ortena určenou mladým autorům dnes dostala Jana Šrámková za svůj prozaický debut s názvem Hruškadóttir (Labyrint). Výsledky soutěže, která se udílí již přes 20 let a jíž od letošního roku organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů, dnes pořadatelé vyhlásili na veletrhu Svět knihy.

Hruškadóttir foto: Reprofoto

Do finále soutěže o cenu pojmenovanou po básníkovi zesnulém v mladém věku se letos dostali ještě spisovatelka Jakuba Katalpa se svým dílem Hořké moře a Jakub Řehák s knihou Světla mezi prkny, který měl nominaci i na Magnesii Literu.

Jana Šrámková za svoji prvotinu sklidila kladné kritiky. Vypráví příběh dívky, kterou její kamarádka přivede do své rodiny, jež je zcela odlišná od té její. Hrdinka tak objevuje zcela nový svět, který popisuje jako pozorovatel. Životy všech zúčastněných mění tragická dopravní nehoda, hrdinku odsune na okraj "nové rodiny" a pak do osamění doprovázeného výčitkami.

Ve druhé části novely autorka líčí odloučenost hrdinky v létě na vsi a soustředí se na prázdninovou kontemplaci a přírodní jevy, jichž si za běžného ročního provozu a ve městě všimnout nelze.

Ne víc než třicet
Šrámková se narodila v roce 1982 ve Vysokém Mýtě. Vystudovala Evangelikální teologický seminář a dokončuje studium tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Věnuje se literatuře pro děti a fotografuje. Cena Jiřího Ortena se letos udílela po dvaadvacáté, její zisk bývá často předzvěstí dalších úspěchů laureátů. Mezi nimi jsou například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý či Petra Hůlová.

Ortenovu cenu dostává autor prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než 30 let. Na letošní rok připadá 90. výročí narození básníka Jiřího Ortena. Partnerem Ceny Jiřího Ortena pro tento rok je opět pražský magistrát. Vítěz dostává odměnu 50.000 korun. Cenu Jiřího Ortena založilo v roce 1986 Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělání s cílem oceňovat autory publikující v samizdatu, později ji organizovala Mladá fronta.

Autor: