Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Petra Ernyeiová vydává album, ve kterém propojuje jazzové i židovské kořeny. Poslechněte si ho

Petra Ernyeiová foto: Petra Klačková

Výrazná česká jazzová zpěvačka Petra Ernyeiová, která se svojí kapelou sjezdila Evropu, koncertovala v USA a vystupovala s Originálním pražským synkopickým orchestrem i Pražským swingovým orchestrem, vydává nové album nazvané To jsem já / This Is Me. Jedenáctipísňová kolekce je poctou židovským skladatelům. Jazzovým, muzikálovým i tradičním. Zpěvačka album pokřtí 16. prosince v pražském Jazz Docku. Album uvádí portál Lidovky.cz v premiéře.
  14:00

Dcera Češky a tatínka narozeného v Anglii maďarsko-slovenským rodičům vzpomíná: „Když zavřu oči, vidím sebe jako malou holčičku, která se prohání mezi jídelními stoly na Pražské židovské obci. Nadšeně pomáhá kudrnaté servírce roznášet obědy. Nad vchodem do jídelny visí fotka Barbry Streisand, která v Praze roku 1983 natáčela film Yentl, ve kterém jsem si jako dítě zahrála v komparsu,“ popisuje Petra Ernyeiová svoje pocity, které ji postupně přiměly natočit nové album.

Ovlivnilo ji, že se od malička pohybovala v židovské komunitě, ale i koncertní a turistické návštěvy Izraele, či to, že na podzim roku 2019 zpívala židovské písně na pohřbu Doris Grozdanovičové, statečné ženy, která přežila holocaust. „Tam jsem si uvědomila, že potřebuji předávat zpěvem a textem historii a osudy Židů, a protože se věnuji jazzu, rozhodla jsem se nejprve připravit jazzový koncert židovských autorů. V něm jsem mluvila o osudech hudebních skladatelů a textařů, jaký měli vliv na americkou jazzovou hudbu. Už první koncert v synagoze mě přivedl na myšlenku zařadit i písně židovské,“ popisuje zpěvačka.

Přetavit koncertní program na album ji nakonec přiměl lockdown, který hudebníkům znemožnil hrát koncerty. Společně se svými spoluhráči, kytaristou Adamem Tvrdým a basistou Petrem Dvorským vybrali jazzové, židovské, sefardské i muzikálové písně a nahráli je živě bez playbacků. „Posluchači na albu najdou Summertime od George Gershwina či Somewhere Over The Rainbow, kterou kdysi nazpívala mladičká Judy Garland. A samozřejmě Barbru Streisand a její píseň Papa, Can You Hear me,“ uzavírá Petra Ernyeiová, která album To jsem já / This Is Me pokřtí ve čtvrtek 16. prosince v pražském Jazz Docku. Hostem a kmotrou CD bude zpěvačka Ridina Ahmedová.

Petra Ernyeiová

Narodila se v Praze a vyrůstala v hudebním prostředí, tatínek Andrej Ernyei byl uznávaným hudebníkem hrajícím tradiční jazz. Poprvé koncertovala v 18 letech na jazzovém festivalu v USA v Sacramentu.

Po návratu začala zpívat v Originálním pražském synkopickém orchestru a poté přesedlala na swing u Pražského swingového orchestru. V letech 2008 až 2019 měla vlastní kapelu Petra Ernyei Quartet, se kterou natočila CD So Many Stars a vystupovala na festivalech v Německu, Anglii, Rakousku, Norsku, Maďarsku, Portugalsku, Bulharsku, Rusku či Řecku.

Od roku 2019 spolupracuje s kytaristou Adamem Tvrdým a basistou Petrem Dvorským, což ji posunulo k volnějšímu pojetí jazzového zpěvu. S nimi nyní vydává aktuální album To jsem já / This Is Me.

Autor:

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...