Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Play se i s Orlojem snivců teleportuje do Brna

Kultura

  16:19
PRAHA - Na lidské hravosti, fantazii a tvořivosti je založena výstava Play, která se po úspěchu v pražském Mánesu v pozměněné podobě přesouvá do Technického muzea v Brně. Tvoří ji exponáty, které návštěvníky vybízejí k dotykům, hře i aktivnímu dotváření.

Petr Nikl na výstavě Play v pražském Mánesu foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Autory jednotlivých objektů jsou výtvarníci, hudebníci a další umělci z Česka i ciziny. Brněnské uvedení výstavy Play začíná 18. dubna a potrvá tři měsíce, řekli novinářům muzejníci.

Petr Nikl na výstavě Play v pražském Mánesu

V Mánesu si interaktivní expozici Play prohlédlo od loňského listopadu do 20. února více než 100.000 lidí. Úspěch měly na různých místech v Česku i zahraničí také další interaktivní výstavy připravované pod hlavičkou projektu Orbis pictus. "Výstav je k dnešku celkem šest a různě putují po světě," uvedl autor projektu Jiří Wald.

Dění okolo

Technické muzeum Brno slaví výstavou Play 50. výročí svého vzniku. Proto s expozicí spojilo 50 doprovodných akcí. Jsou mezi nimi koncerty, komentované prohlídky a tvůrčí dílny, ale také třeba velikonoční oslavy v kovárně v Těšanech na Brněnsku, slavnostní otevření nově zrekonstruovaného mlýna Šlakhamr u Žďáru nad Sázavou a přehlídka historických vozidel ze sbírek muzea. Výstava Play v Brně začíná 18. dubna a potrvá tři měsíce. Více na www.technicalmuseum.cz.

Výběr předmětů v Technickém muzeu je jiný než v Mánesu. "Protože již máme velkou zásobu, můžeme si vybírat nástroje podle toho, jak se hodí do daného prostoru," řekl autor umělecké koncepce Petr Nikl. Vzhledem k zaměření Technického muzea vybíral hlavně předměty, jež mají vazbu na techniku a vynálezectví. Objekty jsou rozmístěny v celé budově, místy se prolínají se stálou expozicí muzea.

Značnou část výstavy Play tvoří umělecké objekty, jež vyluzují zvuky. Je mezi nimi třeba "varhanní bicykl" Jiřího Konvrzka nebo objekt Motýl zpěvavý. Jde o klávesový nástroj, jehož pianová mechanika rozeznívá sestavu hliníkových tyčí. Další nástroje nesou fantastické názvy jako Znějící židle, Křeslo mámení, Orloj snivců a Křeslo ticha.

Tým kolem výstavy Play se hlásí k pedagogickým zásadám Jana Amose Komenského a jeho heslu Škola hrou. "Chceme přibližovat umění lidem tím, že do něj může člověk vstoupit, dotknout se ho a stát se spoluautorem," uvedl Nikl.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...