Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Pomodleme se, zazní v Trutnově. Pak spustí Čankišou

Kultura

  19:00
PRAHA - Letošní 25. ročník Open Air Festivalu Trutnov v areálu Na Bojišti neoficiálně otevře ve čtvrtek 16. srpna ekumenická bohoslužba. Hudební program zahájí skupina Čankišou, která celý festival 19. srpna i zakončí. Také jiné kapely, například Garage s Tonym Ducháčkem, zahrají dva koncerty, každý ale v jiném prostředí.

Po Iggym nastoupila klasika českého punku - Visací zámek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Vystoupení kapely Čankišou budou odlišná, v neděli s nimi například zahraje několik dalších hudebníků včetně bubeníka Pavla Fajta," řekl zakladatel a pořadatel festivalu Martin Věchet.

Čtvrteční mši budou od 18:00 sloužit kněz Ladislav Heryán, který pohřbíval i básníka Ivana Martina Jirouse, a farář z Československé církve husitské Juraj Dovala. O den později, na začátek pátečního festivalového dne odslouží ve 13:00 regulérní mši biskup Václav Malý. Naváže na úvodní vystoupení pražského souboru The Tap Tap, který odehraje koncert proti konci světa. Zdravotně postižení umělci z Jedličkova ústavu v Praze se v Trutnově představí poprvé.

Problémy se stavbou

"Musíme kvůli nim vytvořit speciální bezbariérové nájezdy. The Tap Tap je kapela, která naprosto přirozeně splyne s duchem festivalu. Stejně jako John Cale patří k těm, kteří zde měli vystoupit už dávno," sdělil Věchet. Pořádání festivalu komplikuje zahájení stavby v blízkosti jedné ze scén.

Vzniknout zde mají sklady a překladiště balíků. Věchet ale neustává v dlouhodobém boji s trutnovskou radnicí v čele se starostou Ivanem Adamcem (ODS). Podle Věcheta je budoucnost přehlídky ohrožena pravděpodobnou komerční zástavbou v okolí festivalového areálu. "Neříkáme, že letos či příští rok je festival Na Bojišti naposledy, jak je nám občas vkládáno do úst, ale budoucnost je nejistá," uvedl Věchet.

Trutnovský starosta před časem naopak uvedl, že "skutečným hrobařem" tradičního festivalu je samotný Věchet a že přehlídku ohrožuje "výrazně klesající návštěvnost".

Český Woodstock

Trutnovský festival přezdívaný Český Woodstock je věnován in memoriam exprezidentovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinu "Magorovi" Jirousovi. Na festival dorazí Marta Kubišová, legenda jamajského reggae Barrington Levy, španělští Muchachito Bombo Infierno a angličtí Hawk Eyes.

Účast potvrdili i zaoceánští punkeři Anti-Flag, psychedeličtí The Flying Eyes a syn Leonarda Cohena Adam. Z tuzemských interpretů pak například Jaroslav Hutka, The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Irena Budweiserová, Vladimír Mišík s ETC..., Vlasta Třešňák & Band, Neruda, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Petr Váša a Ty syčáci, Zuby nehty, Visací zámek, N.V.Ú. nebo Už jsme doma. Mezi zahraničními hosty budou i americká skupina Korn a John Cale.

Autor: