Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prahu čeká na jaře premiéra slavného jazzového Duke Ellington Orchestra

Kultura

  12:08
PRAHA - Jeden z nejslavnějších orchestrů všech dob Duke Ellington Orchestra zahraje poprvé v České republice. Velký sál pražské Lucerny jej přivítá 21. dubna 2010.

Duke Ellington Orchestra foto: Reprofoto

Duke Ellington Orchestra je prvotřídním uměleckým tělesem, které interpretuje hudbu Duke Ellingtona, stylotvorného jazzového skladatele a klavíristy. Orchestr účinkoval v roce 1929 v Gershwinově muzikálu Show Girl; v témže roce vznikl i filmový medailón Black and Tan, později vystupují v komedii Check And Double Check a ve filmu Dancers in the Dark. Svoje postavení si upevnil v 30. letech, kdy vzniká řada skladeb jazzové klasiky: I Don't Mean A Thing If It Ain't Got That Swing, Sophisticated Lady, Caravan nebo Prelude to A Kiss.

Duke Ellington

Edward Kennedy "Duke" Ellington (29. dubna 1899, Washington, USA - 24. května 1974, New York) byl americký jazzový skladatel a pianista, jedna z nejdůležitějších postav jazzu 20. století. V jeho orchestrech se proslavilo mnoho jazzových hudebníků, mnoho z nich dalo orchestru přednost před svou sólovou kariérou. I když byli sami často velmi pozoruhodní, byl to ale právě Ellington, kdo vtiskl orchestru výsledný tvar a zvuk a učinil z něj tak jeden z nejznámějších jazzových souborů vůbec.

V letech 1926 - 1927 nahrál mistrně interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Pět let pak působil v harlemském Cotton Clubu. Pro toto období jsou typické nahrávky Mood Indigo nebo Solitude. Byl také autorem rozsáhlejších suit (např. Black, Brown And Beige) a symfonických básní (Harlem, Night Creature). Další díla vznikla v průběhu 50. a 60. let.

Ellington byl autorem asi dvou tisíc skladeb včetně několika muzikálů (např. Jump For Joy a Beggar's Holiday), psal i scénickou hudbu (např. k Wellsově inscenaci Goethova Fausta) a doprovod k filmům (např. Anatomy of a Murder, Paris Blues, Assault on a Queen).

V letech 1933 a 1939 podniká orchestr první dva zájezdy do Evropy. Začíná Ellingtonova spolupráce s Billy Strayhornem, který v orchestru působil jako asistent, druhý dirigent, pianista, aranžér a byl i častým spoluautorem skladeb. Ještě před vypuknutím války stihli projet celé Spojené státy i Evropu. Ellington orchestr vedl od roku 1923 až do své smrti v roce 1974. Po jeho smrti převzal vedení jeho syn Mercer Ellington, který zemřel v roce 1996. Od té doby těleso vede Barry Lee Hall.

V letech 2007 - 2009 Duke Ellington Orchestra procestoval celý svět: vystupovali např. na Tokyo Jazz Festivalu a Cape May Jazz Festivalu, absolvovali turné v Japonsku, šestitýdenní tour po západním pobřeží USA, představili se také v Číně a Africe. Zavítali do předních jazzových klubů Jazz Alley v Seattle, Blues Alley ve Washington DC, Billboard Clubs v Japonsku, Blue Note v New Yorku a Nagoya. Vrátili se také do Cotton Club Tokyo a zúčastnili se završení prestižního Heineken Jazz Festivalu.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!