Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské jaro přiveze malého muže s velkým hlasem

Kultura

  16:44
PRAHA - Více než čtyři desítky koncertů uznávaných interpretů, předních symfonických a komorních těles i sedm operních představení nabízí mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Jeho 66. ročník začíná již tento čtvrtek 12. května v Obecním domě tradičně cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany; kultovním dílem české hudby a erbovní skladbou této přehlídky. Provede ji Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka.

Thomas Quasthoff a jazzový trumpetista Till Brönner foto: Reprofoto

Festivalová dramaturgie letos klade důraz na tvorbu Gustava Mahlera, od jehož úmrtí uplyne 18. května 100 let. Pražské jaro završí 4. června prestižní Berlínská filharmonie s šéfdirigentem Simonem Rattlem.

Pěvkyně s Grammy

"K nejpřitažlivějším z komorních večerů se jeví recitál americké sopranistky Dawn Upshawové, nositelky šesti Grammy. Je to bezesporu hvězda světového formátu. Bude to její první návštěva v České republice," řekl dramaturg festivalu Antonín Matzner. Pěvkyně přijede se svým dlouholetým kolegou, pianistou Gilbertem Kalishem a provede mimo jiné i světovou premiéru od Pabla Ortize Písně zahrad.

Dawn Upshawová

Z evropské "houslové extraligy" se představí virtuos Julian Rachlin. Přednese mimo jiné náročnou Houslovou sonátu č. 2 od Krzysztofa Pendereckého, která je nejdelším dílem svého druhu v minulém století. S napětím se očekává především megakoncert s Mahlerovou monumentální Osmou symfonií a 500 účinkujícími, který se odehraje v pražské multifunkční O2 aréně v den výročí skladatelova úmrtí.

Podle hudebních kritiků, se letos mohou fanoušci těšit na kvalitní hudební projekty. Doporučují například zhlédnout atraktivní vystoupení Berlínské filharmonie, Sanfranciského symfonického orchestru nebo Newyorské filharmonie, které povedou jejich uznávaní šéfdirigenti, ale také některé méně propagované koncerty.

Berlínská filharmonie

"Jednoznačně atraktivní je recitál legendárního pěvce Thomase Quasthoffa. Jde o jednoho z nejvýznamnějších německých barytonistů a písňových interpretů, kterého máme možnost slyšet v reprezentativním programu od Loeweho, Strausse a Mahlera," zdůraznila hudební publicistka Věra Drápelová.

Ojedinělé varhany bachovského typu

Cyklus Dny pražských varhan představí v evangelickém kostele U Salvátora nové, v české metropoli ojedinělé, varhany bachovského typu. V podání Martina Rosta a Pavla Černého zazní skladby pro čtyřruční varhany, což považuje muzikolog Petr Veber za unikátní.

Thomas Quasthoff

Zajímavý bude podle hudebního publicisty Jindřicha Bálka recitál pianistky Julianny Avdějevové, vítězky loňské exkluzivní klavírní soutěže Fryderyka Chopina. "Je skvělé, že tato výborná vítězka přijede do Prahy a navíc ji svět ještě neslyšel. Pozoruhodný je také pianista Peter Rösel, který hraje Beethovena," uvedl Bálek. Za pozornost podle něj stojí i Guarneri Trio Prague a Pražákovo kvarteto s klarinetistou Irvinem Venyšem.

Svěží dramaturgické vybočení nabízí podle muzikoložky Hany Jarolímkové koncert souboru Amadinda Percussion Group s etnickou a soudobou hudbou a například také kriminální melodram Pekelná komedie se slavným hercem Johnem Malkovichem v roli vypravěče.

Autor: