Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražské jaro z vás udělá avantgardní skladatele

Kultura

  14:00
PRAHA - Lidé mohou pomocí jednotlivých tónů rozezpívat vlastní verzi plakátů festivalu Pražské jaro. Nejlepší z nich získá zdarma lístky na atraktivní koncerty.

Soutěž Pražského jara Rozezpívejte plakáty foto: Reprofoto

Jednotlivým tónům, které jsou amatérským skladatelům na webu Pražského jara k dispozici, propůjčili hlas dva mladí přední operní pěvci - sopranistka Kateřina Kněžíková a basbarytonista Adam Plachetka. Zájemci si mohou zvolit, čí hlas budou chtít pro svou skladbu použít, vybrat si doprovodný nástroj či tempo.

Ti, kdo z tónů poskládají nejzajímavější útvary, získají například vstupenky na druhý zahajovací koncert, koncert Petrohradské filharmonie, recitál pěvkyně Edity Gruberové nebo Varšavské filharmonie. Vytvořené melodie ohodnotí ostatní návštěvníci webu.

Triumf avantgardní hudby

"Je to triumf avantgardní hudby, protože všechny skladby znějí skoro jako od Johna Cage. Málokdo se pokouší skládat nějaké melodie nebo harmonie," zhodnotil dosavadní příspěvky za pořadatele Pavel Trojan.

Festival Pražské jaro vyhlásil také další soutěž, znalostní kvízem s melodiemi skladeb, které na festivalu zazní. Soutěže budou vyhodnoceny 11. a 21. května.

Letošní 67. ročník největší přehlídky klasické hudby v Česku začíná už příští sobotu 12. května a končí 3. června.

Autoři: ,