Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Pražští symfonici pod taktovkou Jiřího Kouta nadchli publikum

Kultura

  22:18
PRAHA - Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK Obecním domě úspěšně vstoupil do 76. koncertní sezony. Orchestr zahrál v zaplněné Smetanově síni pod taktovkou svého mezinárodně uznávaného šéfdirigenta Jiřího Kouta. Jejich výkon publikum na závěr ocenilo mohutným a dlouhým potleskem.

Pražští symfonikové s úspěchem zahájili v Obecním domě sezonu, Jiří Kout a Jan Mach foto: ČTK

Koncert se stejným programem se bude opakovat ve čtvrtek. Pražští symfonikové zahajují sezonu s přibývajícím počtem abonentů, vyrovnaným rozpočtem a neotřelou dramaturgií. Ve stejnou dobu otevřeli svou sezonu také čeští filharmonici v Rudolfinu.

Večer uvedla melodická skladba s lidovými motivy Tance z Galanty od Zoltána Kodályho, po níž následoval Koncert pro klarinet a orchestr od Wolfganga Amadea Mozarta. Unikátní dílo z roku 1791 je považováno za první a jednu z nejkrásnějších skladeb napsaných pro tento sólový nástroj.

Jako sólista se představil člen FOK, klarinetista Jan Mach, po hlasitém aplausu ještě přidal druhou část z Třech kusů pro sólový klarinet od Igora Stravinského. Koncert uzavřela Osmá symfonie Ludwiga van Beethovena.

Mozartův klarinetový koncert využívá všech rejstříků sólového nástroje, klade nároky na pohyblivost škál i na plynulou kantilénu. Orchestr sólistu víceméně pouze podbarvuje, a díky tomu více vynikají barevné rejstříky nástroje. "Na zvládnutí tohoto koncertu je zapotřebí určitá duševní i technická vyzrálost interpreta. Mozartova hudba je tak čistá a průzračná, že je brzy odhalen průměrný interpretační záměr či nedokonalost provedení," řekl Mach v rozhovoru pro server Operaplus.


Na finanční situaci si dramaturg nestěžuje
Orchestru letos podle programového ředitele Petra Daňka výrazně přibývají abonenti. Navýšil se také příjem ze vstupného a prodej jednotlivých vstupenek, zřejmě i díky tomu, že si mohou jednotlivé koncerty vybrat sami. Na finanční situaci orchestru si proto jeho dramaturg nestěžuje.

Zřizovatel, pražský magistrát, podle něj vyšel potřebám FOK vstříc, těleso hospodaří s více než stomilionovým rozpočtem a nemusí propouštět. "K této situaci přispěla také iniciativa pana šéfdirigenta Kouta i postoj orchestru, který je na české poměry rozumný ve svých požadavcích, nedělá naschvály a nestávkuje," řekl Daněk. Třiasedmdesátiletý Kout vede FOK čtvrtým rokem.

Pražští symfonikové v nové sezoně představí na 81 koncertech zahraniční umělce, jimž se ve světě rozvíjí zajímavá kariéra. Nadále budou také pokračovat v prosazování vlastních hráčů. Úspěchy sklízejí i s vydáváním svého labelu, v současné době vedení FOK jedná o distribuci na japonský trh. Daněk to spíše než z hlediska financí vnímá jako otázku prestiže.

CD se prodávají za symbolickou cenu 129 korun, největší zájem byl zatím o Smetanovu Mou vlast s dirigentem Tomášem Netopilem. Autorská práva zastupuje management, většina zisku jde orchestru. Jednotlivé částky pro hráče jsou ale symbolické.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!