Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před sto lety se narodil Leo Fender, táta nejlepších kytar

Kultura

  16:07
ANAHEIM - Nejslavnější elektrická kytara na světě nese jméno po svém vynálezci, tvůrci a výrobci - Američanovi Leo Fenderovi. Narodil se 10. srpna 1909 na farmě svých rodičů nedaleko kalifornského Anaheimu a už ve škole naprosto propadl elektronice a kamarádům spravoval rádia a jiné elektronické spotřebiče.

Clarence Leonidas Fender ( *10. srpen 1909 - †21. březen 1991) foto: Reprofoto

Leo Fender

Clarence Leonidas Fender (* 10. srpna 1909 – 21. března 1991) byl americký výrobce elektrických kytar a zakladatel Fender Electric Instrument Manufacturing Company, později známé jako Fender Musical Instruments Corporation; později založil též G&L Musical Products (G&L Guitars).

Nejvíce mu však učarovaly hudební nástroje. Ve 40. letech experimentoval s kytarami a zesilovači, ale s jejich zvukem stále nebyl spokojený. Pořád hledal něco nového.

V roce 1951 vyrobil elektrickou kytaru pro jazzmany, které dal jméno Broadcaster, ale ti na rozdíl od příznivců tehdy nastupujícího rokenrolu o ni nejevili valný zájem. Záhy po ní následovaly další kousky - legendární Telecaster a Stratocaster - a rokenrolová záplava nových kapel "fendery" konečně proslavila.

Jeho návrhy kytar, basykytar a kytarových zesilovačů z roku 1950 dominovaly hudební scéně i o půl století později. Marshall a mnoho dalších společností na výrobu zesilovačů používaly nástroje Fender jako podklady pro své produkty. Fender a Les Paul jsou často označováni za dva nejvlivnější lidi v oboru vývoje elektrických hudebních nástrojů ve 20. století. Značka kytar Fender je dodnes pro mnoho muzikantů to nejlepší, na co lze hrát. S "fenderkami" si rozuměli nebo rozumějí například Jimi Hendrix, Eric Clapton nebo Sting.

Fender zemřel ve věku 81 let 21. března 1991. I když ho ke stáří trápila řada nemocí, věnoval se svým kytarám, a hlavně jejich neustálému vylepšování, doslova do poslední chvíle - ještě den před svou smrtí byl v práci.

Stratocaster Leo Fendera

Stratocaster je typ elektrické kytary, který navrhl Leo Fender na začátku 50. let 20. století, a který se vyrábí dodnes. Společně s Gibson Les Paul patří k nejtypičtějším modelům kytar. Tělo je vyráběno z olšového nebo jasanového dřeva, krk je z javorového dřeva, další varianta je s palisandrovým hmatníkem. Stratocaster má většinou tři jednocívkové (single coil) snímače.

Fender Stratocaster

V roce 1953, kdy byl uveden na trh pod jménem Stratocaster (název odvozen od slova stratosféra), představoval revoluční nástroj. Obsahoval několik doposud nevídaných konstrukčních řešení. Už samotný tvar těla vzbuzoval u tehdejších hudebníků obdiv, zájem, ale i pohrdání a nedůvěru. Novinkou byl nový typ tremola nazývaný vibrato, jež při častém i hrubším používání drželo ladění nástroje lépe než tehdejší běžná tremola (např. bigsby).

Tremolo se skládá z šesti kamenů umožňujících snadné seřízení kytary, vibrapáky, kovového bloku a pružin. Kytara má asymetricky tvarovanou hlavu, což umožňuje přímý tah strun a tím pádem i zlepšení ladění. Mezi revoluční části kytary patří zdířka pro konektor jack 6,3 mm umístěná na přední straně nástroje či pětipolohový přepínač snímačů.

Stratocaster používali slavní kytaristé, jako například Eric Clapton, Jimi Hendrix, Yngwie Malmsteen, Stevie Ray Vaughan, Eddie Van Halen, Dave Murray, Jean-Pierre Danel, David Gilmour nebo Mike Oldfield a mnoho dalších.

Fender Telecaster, známý také jako Tele, je typická dvousnímačová elektrická kytara vyráběná Fenderem. Její jednoduchý design a revoluční zvuk nastavily nový trend výroby elektrických kytar a populární hudby. Pro celostátní distribuci byl představen jako Broadcaster na podzim roku 1950. Byla to první kytara svého druhu prodávaná v takovém měřítku.

Více informací a článek o odkazu Leo Fendera najdete v pondělním vydání deníku

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!