Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před Veletržním palácem dnes vznikne extrémní kresba

Kultura

  11:00
PRAHA - Uměleckou performanci 231 teček dnes v Praze provede autorské duo letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Franta a David Böhm.

Předchozí práce dvojice Jiří Franta a David Böhm

Akce nazvaná 231 teček zahájí doprovodný program letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého. Ta bude udělena 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku, výstava finalistů se letos bude konat od 25. října do 9. prosince v Domě umění v Brně.

5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst

Doprovodný program letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého nabídne celkem pět akcí ve veřejném prostoru. Letos jej nově spojuje originální architektonický modul, který pětkrát změní svou podobu a zároveň poslouží jako interaktivní infostánek Ceny Jindřicha Chalupeckého. V rámci doprovodného programu se dále představí Jiří Thýn v srpnu v Bratislavě, Vladimír Houdek v září v Ostravě, Adéla Babanová v říjnu v Hradci Králové a listopad bude patřit Richardu Loskotovi v Brně.

První doprovodná událost se však odehraje dnes navečer před pražským Veletržním palácem, sídlem sbírky moderního a současného umění Národní galerie. Přesný obsah akce nechtěli finalisté ceny Jiří Franta a David dopředu zveřejnit. Do jedné z částí performance však prý zapojí i veřejnost. Podle informací, které o akci mají Lidovky.cz, by součástí performance mělo být vypuštění balónků, které při dopadu na zem vytvoří obraz.

Franta s Böhmem tímto navazují na své předchozí performance dotýkající se samotného procesu kresby, v nichž používali jako pomůcku kresby například motorky (čmouhy vypálené jejich koly), fixu na čtyřmetrové tyči či rameno bagru. „Není tu tak důležitý výsledek jako proces. Umělci samotní to nazývají kresbou s handicapem, kdy mezi umění a sebe nebo někoho dalšího kladou nějakou překážku,“ říká David Böhm.

Předchozí práce dvojice Jiří Franta a David Böhm

S podobnou extrémní polohou výtvarné práce chtějí zaujmout návštěvníky i při své akci v rámci doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého. „Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s unikátní tvorbou obou výtvarníků a zhlédnout jen pro tento okamžik vytvořenou uměleckou akci – předem nenacvičenou a o to víc překvapivou,“ upřesňuje kurátor doprovodného programu Ondřej Horák ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Oba umělci mají být k dispozici i otázkám z řad přihlížející veřejnosti.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...