Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Předzvěst Oscarů, filmový festival v Torontu, začne Stvořením

Kultura

  12:30
TORONTO - Netradičně britským filmem začal mezinárodní filmový festival v kanadském Torontu. Filmovou přehlídku, která je považovaná za předzvěst oscarového klání, přes tři desetiletí zahajovaly snímky kanadských filmařů. Letos je vystřídalo drama režiséra Jona Amiela Creation (Stvoření) o životě britského biologa Charlese Darwina.

Creation (2009) w/ Paul Bettany foto: Icon Film DistributionReprofoto

Darwin, podle jehož teorie přirozeného výběru se člověk vyvinul z vývojově nižších živočišných druhů, ve filmu začíná pracovat na knize O původu druhů. Je silně přesvědčen o pravdivosti své myšlenky, která se staví proti dosud dominantnímu křesťanskému chápání živých bytostí jako stvořených bohem. Jeho žena, oddaná křesťanka, ztvárněná Jennifer Connelly, je stejně silně přesvědčena o tom, že Darwin se mýlí. Darwina si zahrál Paul Bettany.

Tvůrci filmu se údajně nesnažili nabídnout jediný pohled na svět, ale ukázat vědce, jehož teorie dodnes vyvolává spory, jako normální lidskou bytost. S nesouhlasem náboženských skupin údajně počítali. "Konzervativní náboženské a kreacionistické skupiny Darwina démonizovaly tak urputně, že jakýkoli film, který ho ukáže jako normální lidskou bytost, bude pravděpodobně chápán jako kontroverzní," řekl režisér Amiel. Organizátoři festivalu údajně chtěli mezi lidmi podnítit diskusi. "Příběh je 150 let starý, ale nemohl by být aktuálnější," řekl jeden z nich na čtvrtečním zahajovacím ceremoniálu.

Kanadská filmová přehlídka filmařům umožňuje upoutat pozornost před březnovým vyhlášením Oscarů. Loni se stal miláčkem publika pozdější oscarový Milionář z chatrče. Letos o podobný úspěch usilují například komedie bratrů Coenových A Serious Man (Spravedlivý člověk) nebo komedie Lítá v tom s Georgem Clooneyem v hlavní roli. Festival potrvá do 19. září, účastní se ho přes 330 filmů z 64 zemí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!