Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Quasthoffa skolila laryngitida. Ruší koncert

Kultura

  11:39
PRAHA - Světoznámý basbarytonista Thomas Quasthoff na letošním festivalu Pražské jaro nezazpívá ani v náhradním termínu, o který usilovali pořadatelé. Pěvec onemocněl laryngitidou (zánětem hrtanu) a koncert zrušil.

Velký hlas v malém těle - Thomas Quasthoff foto: Reprofoto

Podle mluvčí festivalu Aleny Svobodové se recitál odkládá na některý z příštích ročníků. Vstupenky mohou lidé vracet tam, kde je pořídili, nebo v kanceláři Prague Tourist Centre. Recitál se měl uskutečnit 1. června v Rudolfinu.

Odřeknutí jsou noční můrou všech pořadatelů. Pražské jaro tentokrát provází smůla s pořádáním koncertů pěveckých hvězd, Quasthoff je totiž třetí v pořadí. Světoznámá sopranistka Dawn Upshawová zrušila recitál v Rudolfinu (22. května) kvůli vážné události v rodině. Naopak laryngitidou onemocněla i sopranistka Martina Janková, dlouholetá sólistka operního domu v Curychu.

Raffaella Milanesi

Na koncertu se souborem Collegium 1704 ji 15. května nahradila italská pěvkyně Raffaella Milanesiová. Všichni tři interpreti patřili k výrazným osobnostem letošního festivalu.

Již 66. ročník největší přehlídky klasické hudby v Česku začal 12. května a potrvá do 4. června, kdy ho zakončí koncert prestižní Berlínské filharmonie.

"Jednoznačným záměrem festivalu bylo představit tuto jedinečnou uměleckou osobnost (Quasthoffa), z tohoto důvodu jsme dali přednost odložení recitálu na jeden z příštích ročníků festivalu před možností pozvat na původní termín jiného pěvce k zastoupení pana Quasthoffa. Věříme, že posluchačská obec přijme tuto informaci s pochopením," uvedla Svobodová. Lidé mohou vracet vstupenky po telefonické dohodě i po 9. červnu v sídle Pražského jara v Hellichově ulici 18 v Praze 1, v pracovních dnech mezi 9:00 až 16:00.

Thomas Quasthoff

Jednapadesátiletý pěvec, čtyřnásobný držitel ceny Grammy, měl v Praze zpívat poprvé. V jeho repertoáru převažují písně a koncertní opusy. Za doprovodu pianisty Charlese Spencera se měl představit v písních od Carla Loeweho, Richarda Strausse a Gustava Mahlera.

Rekordní počet změn, zřejmě nejvíce od roku 2000, zaznamenal festival v roce 2008, kdy kvůli zdravotním problémům nepřijelo pět interpretů. Mezi nimi byl i legendární italský pianista Maurizio Pollini. Za všechny našli pořadatelé náhradu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!