Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

RECENZE: Seriál Mordparta: Tak trochu detektivka, hlavně ale vztahovka

Kultura

  7:00
PRAHA - První díl nového seriálu TV Prima Mordparta nám zatím předvedl, že oproti Raplovi na ČT, tady půjde spíš o vztahy hlavních hrdinů než vyšetřování zločinů. Na ty to zatím vypadá tak v druhém plánu.

Seriál televize Prima Mordparta. foto: Televize Prima

Možná proto, je vážně těžké porovnávat tenhle seriál s aktuální či nedávno odvysílanou detektivní produkcí, které teď v dobrém i zlém vládne Česká televize.

Vyšetřovací tým v podání Jiřího Bartošky, Vojty Kotka, Markéty Plánkové, Pavla Batěka a Jiřího Bábeka je takový nemastný neslaný. Když pozorujete jejich pracovní nasazení, máte pocit, že jim je vlastně úplně jedno jestli zrovna řeší vraždu, nebo pokles prodejů nové kuchařky a větší zájem projevují o vyšetřování svých vlastních osobních kauziček. Jasně, mrtvola nikam neuteče.

V první díle se nám parta vyšetřovatelů představí při řešení vraždy nevěsty v den její svatby. Zajímavý námět, jen kdyby od první scény nebylo jasné, kdo je vrah a vyšetřovatelé na to nepřišli náhodou. Tohle využívání deus ex machina je velmi častým nešvarem scénáristů, kteří rezignují na popis policejních postupů nebo je prostě více zajímá soukromí vyšetřovatelů, než vyšetřování.

Zbytek epizody tak sledujeme postupné vršení vyšetřovatelských omylů, aby byl prostor pro rodinné problémy jednotlivých členů týmu. U některých detektivních seriálů to nebývá na škodu, ale v prvním dílu ten poměr ve prospěch soukromých strastí a slastí oproti policejní práci je tak výrazně nerovnoměrný, že má člověk chuť vzteky křičet na obrazovku: “Tohle je vrah, začnete s tím něco dělat, ňoumové!”

Seriál televize Prima Mordparta. Jednu z hlavních rolí ztvárnil Jiří Bartoška.

A najednou: Lusk a případ je uzavřen. Ale musíte obrazovku přitom sledovat bedlivě, protože chování hlavních hrdinů se nijak nezmění - jako kdyby jim to bylo vlastně jedno. A možná je, protože znovu se tak přesvědčíte, že vyšetřování zločinů tu není to hlavní.

Odkaz na severské detektivky, který se seriálem táhne, je hodně odvážný marketingový tah. Protože i když se kamera sem tam snaží o ponurý tón, přijde jeden z vyšetřovatelů a rozbije jej pokusem o vtip. Občas to působí jako kdyby tyto vtipné chvilky scénárista nebo snad režisér napasovali do scénáře dodatečně. Akorát nechápu proč. Působí tam divně.

Na druhou stranu Mordparta není ani Kriminálka Anděl a už vůbec ne Místo zločinu Plzeň. Oba tyto své konkurenty poráží na hlavu. Ať už kvalitou scénáře, nebo řemeslným zpracováním.

Pokud vás v neděli večer neláká druhá série Dr. Martina, tak Mordparta je jasná volba. Akorát se vám může stát, že vám bude chvilku trvat, než si každou neděli vzpomenete o čem, že to vlastně tahle kriminálka je. Ale osobně čekám, že se po dalších dílech zvedne, protože další díly měl režisérsky na starost ostřílený Peter Bebjak, který by mohl posunout Mordpartu z průměrné české kriminálky někam výš. Nechám se překvapit.

Článek vyšel na serveru Mediahub.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...