Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Viděls, jak Klaus ukradl pero, glosuje fotbalové derby kritik Peňás

Kultura

  18:11
PRAHA - Do českých kin přijde 25. října film, který nabízí pohled na tribuny při fotbalovém derby mezi Spartou a Slavií. Snímek dva nula byl natočen během jediného derby v dubnu 2011, po roce stříhání z něj tvůrci úspěšného dokumentu Česká RAPublika Pavel Abrahám a Tomáš Bojar udělali společenskou komedii a zároveň dokument o chování lidí z různých koutů společnosti při prožívání totožné akce.

Derby dvou pražských S - diplomat Tomáš Kafka a literární kritik a redaktor LN Jiří Peňás foto: Reprofoto

Snímek je postaven především na tom, že během utkání sleduje zhruba 20 různých postav na stadionu a ukazuje jejich rozdílné chování při situacích, které se na stadionu odehrály. Jinak na góly reagují zarytí příznivci Sparty, jinak fanouškovský kotel Slavie nebo dva mladiství, kteří na Spartu vsadili větší finanční obnos, a jinak se k utkání staví fotbalem téměř netknutý kritik Jiří Peňás, který vše sleduje z VIP boxu a spíš než fotbal ho zajímá, že dostal čaj do hrnku na kávu.

Hlavními hvězdami snímku jsou však dva pořadatelé na stadionu, kteří svými komentáři a filozofickými rozbory dávají filmu pravý komediální náboj. Podobně jako dva malí hráči sparťanské přípravky, kteří derby prožívají dětskýma očima, ale chováním se snaží napodobovat dospělé fanoušky. Jednou ze snímaných postav je i dcera bývalé sparťanské ikony Tomáše Řepky Veronika.

Jiří Peňás už jednou o fotbale psal - ve svém fotoblogu. Přečtěte si jej zde:

Ačkoli všichni účinkující ve filmu dopředu věděli, že budou natáčeni, při samotném utkání se od toho většinou dokázali oprostit. "Byli snímáni z dálky, takže se díky tomu projevují takoví, jací skutečně jsou - živí, přirození a často velmi zábavní," řekl režisér filmu Pavel Abrahám.

Film Dva nula vznikl během jednoho večera s využitím 22 filmových štábů; celkem šlo o 150 lidí. Autoři nejprve dva roky chodili na stadion Sparty a vytypovávali si jednotlivé lidi. "Postupně jsme se s nimi skamarádili, proběhly i menší kamerové zkoušky, abychom věděli, jak budou vypadat na plátně. Přesto nás poté svým chováním překvapili," připustil autor námětu Tomáš Bojar.

Režisér Pavel Abrahám

Zachycené utkání tehdy rozhodl dvěma góly v rozmezí 10. a 12. minuty sparťanský kanonýr Léonard Kweuke. Většina filmu je tedy zachycením osudné dvouminutovky z pohledu jednotlivých postav. "Vývoj utkání nám hrozně moc nahrál. Ty dva slepené góly bylo asi to nejlepší, co se nám mohlo stát. Celkově byl průběh zápasu asi nejlepší, jaký mohl být," řekl Abrahám.

Tvůrci na filmu úzce spolupracovali s vedením Sparty, a přestože jeho vyznění není pro letenský klub a jeho fanoušky zrovna lichotivé, film vedení akceptuje. "Majitel klubu Daniel Křetínský chápe, že jsme nedělali propagační video, ale autorský film, který je spíše portrétem různých segmentů společnosti. Sparta film bere a za to jsme moc rádi," dodal Abrahám.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!