Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Román se maskuje jako aukční katalog

Kultura

  8:00
Podobných příběhů ženy a muže, kteří se sejdou a zase rozejdou, můžeme najít miliony. Tento je ovšem odvyprávěn přece jen trochu jinak.

Vypadá to jako aukční katalog, ale je to autorská kniha. foto: Tomáš Pospiszyl, Lidové noviny

Na první pohled se kniha Leanne Shamptonové na mém redakčním stole úplně ztrácela. Ležela vedle katalogů výstav a starých aukčních katalogů, které po konání aukce většinou vyhazuji.

U tohoto mne však zarazil název: Aukční síň Strachan & Quinn? A kde se na mém stole najednou vzal katalog z aukce konané 14. února 2009 v New Yorku, navíc v češtině?
Tato kniha dokonale klame tělem. Uvnitř opravdu nenajdeme víc než co v běžném katalogu aukce: očíslované položky z čísi pozůstalosti, osobní fotografie, pohlednice, zápisky, suvenýry z cest, oblečení. Vše je vyfotografované, doplněné o stručný popis a předpokládanou hodnotu. Ta většinou nepřesahuje pár desítek dolarů. Všechny tyto obyčejné položky skládají historii vztahu Lenore Doolanové a Harolda Morrise.
Lenore je 26 let a píše pro The New York Times o jídle. Fotograf Harold je o třináct let starší. Seznámili se na halloweenské party v roce 2002. Románek trval skoro čtyři roky. Jeho peripetie můžeme vyčíst ze série lístků do divadla, diářů, prádla, dopisů, vytištěných e-mailů nebo klasických aukčních položek, jako jsou „konvoluty pohlednic“ nebo „kosmetické kufříky s obsahem“.

Jako kdyby osoby, kterým toto vše patřilo, najednou zmizely ze světa a současně se staly natolik slavnými, aby stálo za to jejich pozůstalost ze vzájemného vztahu dražit. Lenore a Harold nejsou Andy Warhol nebo Jacqueline Kennedyová, ale obyčejní Američané. Předměty a vzkazy dokládají jejich vzájemné okouzlení, společnou cestu do Evropy, ale také první hádky. On jako fotograf cestuje po světě - navštíví i Prahu - a je tak autorem velké části „autentických“ fotografií. Ona píše sloupek o pečení a je schopná pomocí receptů vyjádřit své pocity. Se společně strávenými měsíci přichází odcizení, nevěry, návraty a konečný rozchod.

Leanne Shamptonová: Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Kniha Zlín, Zlín 2011

Stotřicetistránkový román v aukčním katalogu přečtete za hodinu. Jde o zvláštní dílo na pomezí literatury a výtvarného umění. Podobná konceptuální literatura není novinkou a v knize samotné autorka odkazuje na své oblíbené tvůrce, kteří v různých uměleckých žánrech pracovali s podobnými formálními postupy, jež bychom snad mohli označit za postmoderní: Raymond Queneau a jeho Stylistická cvičení, spisovatel Alain RobbeGrillet, režisér Jean-Luc Godard, fotograf Duane Michals. Leanne Shamptonová je nejen autorkou textu, ale i obrazovou redaktorkou, ilustrátorkou a grafickou designérkou, která knize dala její unikátní podobu. Vedle své volné tvorby pracuje v The New York Times. Kdo ví, jestli se mezi předměty fiktivní aukce nedostaly i některé předměty skutečné, odrážející vlastní autorčin příběh.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...