Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Rusové zrušili Čapkovu Bílou nemoc týden před premiérou. „Kvůli okolnostem“

Plakát zrušené inscenace na motivy hry Bílá nemoc v Novosibirském divadle „Rudá pochodeň“ foto: Novosibirské divadlo „Rudá pochodeň“

Novosibirské divadlo „Rudá pochodeň“ zrušilo premiéru Čapkovy Bílé nemoci. Inscenace, v níž diktátor napadne sousední zemi během celosvětové epidemie, měla být poprvé uvedena v září. „Někdy se však stane, že některé materiály se v určitém období stanou irelevantními,“ zdůvodnil režisér hry Gleb Čerepanov náhlé zrušení představení.
  15:42

„S lítostí vám oznamujeme, že premiéra hry Bílá nemoc, která se měla konat 24. a 25. září, byla odložena. Ačkoliv plán uvedení hry u nás v divadle pochází z roku 2020, mnoho okolností se od té doby změnilo,“ uvedla divadelní společnost Rudá pochodeň ve svém prohlášení. „V této fázi je výroba zmrazená,“ napsala.

„Někdy se to v divadle stává - nějaký materiál se najednou stane v určitém období irelevantním a není možné to nebrat v potaz,“ tvrdí režisér Novosibirského divadla Gleb Čerepanov.

Zmatení diváci se náhlému zrušení inscenace diví. „Naše místní divadlo týden a půl před premiérou nečekaně zrušilo představení na motivy hry Bílá nemoc. Co se stalo?“ ptá se jedna z divaček na Twitteru.

Bílá nemoc je fantasy drama českého spisovatele Karla Čapka z roku 1936. V příběhu ve světě řádí epidemie dosud neznámé smrtelné nemoci zvané „bílá nemoc“. Vláda země vedená diktátorským maršálem se však navzdory pandemii připravuje na dobyvačnou válku. Doktor Galén, který vynalezl lék, však hodlá léčit jen chudé a všechny ostatní až tehdy, když vláda od války upustí.

Hra je narážkou na nacistické Německo a jeho invazi do Československa. Na konci hry se lékaři podaří změnit názor diktátorského maršála, který rozpoutal konflikt a nakazil se „bílou nemocí“, ale vyléčit se mu ho nepodaří, protože je zabit davem odhodlaným vybojovat válku až do vítězství.

Divadelní společnost již dříve opustil hlavní ředitel Timofey Kuljabin, podle Novosibirské Rudé pochodně však „na vlastní žádost“. Kuljabin dříve zveřejnil fotografie z happeningu před německým divadlem v Berlíně na podporu Ukrajiny. Funkci ředitele státního divadla zastává jeho otec Oleksandr Kuljabin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!