Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

V 85 letech zemřel ruský skladatel Artěmjev. Autor hudby k olympiádám a filmům

Skladatel Eduard Artěmjev přebírá cenu za přínos kinematografii na zahájení 11. mezinárodního filmového festivalu Andreje Tarkovského. (13. června 2017) foto: Profimedia.cz

Zemřel ruský hudební skladatel Eduard Artěmjev, autor hudby k olympiádám pořádaným v Rusku. Složil také hudební doprovod k více než 150 filmům. Oznámila to ve čtvrtek ruská média s odvoláním na skladatelova syna. Umělci bylo 85 let.
  19:11

Artěmjev proslul hlavně díky spolupráci s režisérem Andrejem Tarkovským, sahající do začátku 70. let minulého století. Složil hudbu k filmům Solaris, Zrcadlo a Stalker. Později skládal pro Andreje Končalovského a Nikitu Michalkova.

Artěmjev se podle česko-slovenské filmové databáze po absolvování moskevské konzervatoře začal zajímat o elektronickou hudbu. Svou první skladbu složil v roce 1967 na jednom z prvních syntezátorů, vyvinutém sovětským inženýrem, a se stal jedním z průkopníků elektronické hudby.

Tento měsíc byl umělec hospitalizován na jedné z moskevských klinik poté, co se nakazil koronavirem. Lékaři hodnotili stav pacienta jako středně vážný. Potíž ale představovalo chronické srdeční onemocnění.

Následně se přidaly komplikace způsobené zápalem plic, kvůli kterým musel být Artěmjev převezen na jednotku intenzivní péče, kde později zemřel.

Autoři: ,