Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sběratel cen Haneke režíruje Mozarta. Naposledy, říká

Kultura

  7:00
MADRID - Světoznámý rakouský režisér Michael Haneke nastudoval Mozartovu operu Cosi fan Tutte, která bude mít premiéru už v sobotu v madridském Královském divadle.

Režisér filmu Láska Michael Haneke se Zlatým globem

Od popravy jateční pistolí k poslední zkoušce lásky

Jako filmový tvůrce zaujal Michael Haneke v roce 1992 kontroverzním snímkem Bennyho video o znuděném chlapci, který si k sobě do bytu pozve dívku a natočí její popravu jateční pistolí. Mezi evropské režisérské elity jej zařadil film Pianistka z roku 2001 s Isabellou Huppertovou v hlavní roli, který získal Velkou cenu na filmovém festivalu v Cannes a mnoho dalších cen. Obdobný úspěch mu přinesl i film Bílá stuha z roku 2009. Momentálně sbírá Michael Haneke ceny za svůj film Láska s Emanuelle Rivaovou a Jeanem-Louisem Trintignatem o zápasu stárnoucího páru s destruktivní nemocí. Uspěl s ním na festivalu v Cannes, na Evropských filmových cenách i Zlatých globech, očekává se také úspěch na Oscarech.

Po kontroverzní zásadní modernizaci Mozartova Dona Giovanniho před sedmi lety v Paříži si nebyl režisér známější spíš svou filmovou tvorbou jistý, jak nakonec jeho nový operní pokus dopadne.

"S Mozartem jsme všichni odsouzeni k neúspěchu. Otázkou zůstává, do jaké míry," pokusil se autor filmů jako Pianistka nebo Bílá stuha shrnout své pocity. Už předem přitom podle agentury AFP označil svůj druhý pokus nově zaranžovat některé z klasických děl svého slavného rodáka Wolfganga Amadea Mozarta za pravděpodobně poslední. "V podstatě půjde o derniéru," podotkl Haneke a dodal, že se chce zase vrátit k psaní scénářů, zkrátka vrátit se ke své profesi filmaře.

Hanekeho verze Dona Giovanniho navzdory kritice vzbudila zájem - dostal prý až 15 nabídek k nastudování operních představení. S díky je ale odmítl, protože se necítí být v tomto ohledu tím nejpovolanějším.

Haneke se narodil v Mnichově, rodina se však brzy přestěhovala do Vídně, kde Haneke studoval filozofii, psychologii a dramatickou tvorbu. Od 70. let působil jako divadelní a televizní scenárista ve Stuttgartu, Düsseldorfu, Frankfurtu, Hamburku, Mnichově, Berlíně a ve Vídni. Na jevišti inscenoval hry Strindbergovy i Goethovy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat