Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Slovinská skupina Laibach zahraje v dubnu v Praze i Olomouci

Kultura

  6:00
Slovinská skupina Laibach, která po osmi letech vydá počátkem března nové studiové album Spectre, zavítá během svého turné 17. dubna do Olomouce, kde vystoupí v klubu S-cube. O den později kapela zahraje v pražském Divadle Archa.

Vystoupení skupiny Laibach v Praze v roce 2006 foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Na svém turné kapela představí album Spectre, kterým navazuje na koncepční desku Volk z roku 2006, na níž upravili různé národní hymny. Nyní se skupina podle pořadatelů představuje v o poznání elektroničtější poloze. Posun je podle pořadatelů znát také v textech, ve kterých se kapela zbavuje politické neutrality a otevřeně zaujímá vyhraněný postoj.

Skupina Laibach při vystoupení v pražském Paláci Akropolis.

Nové album bude uvedeno do prodeje 3. března, již nyní nabízejí Laibach na svých stránkách k poslechu ukázku v podobě skladby Resistance Is Futile a trailer k nové desce. Turné, které začne 6. března ve švýcarském Luzernu, zahrnuje celkem 24 zastávek po největších evropských metropolích jako Londýn, Paříž, Berlín nebo Amsterdam a současně první výpravu Laibach do Číny, kde jejich vystoupení v Hongkongu bude předcházet výstava Laibach Kunst a seminář Laibach na tamní Městské univerzitě.

Olomouc chce představovat experimentální ikony

V Olomouci koncert zapadá do dlouhodobého projektu představování ikon experimentální hudby s přesahy do ostatních uměleckých disciplín. "V roce 2010 proběhla v Galerii Caesar retrospektivní výstava amerických The Residents a speciální koncert české kapely Už jsme doma a zpěváka The Residents, Randyho. V roce 2013 Galerie Caesar spolu s Bounty Rock Cafe uspořádaly olomouckou zastávku The Residents v rámci světového turné Wonder of Weird," řekl spolupořadatel koncertu Miroslav Schubert z olomoucké Galerie Caesar.

ČTĚTE TAKÉ

Kapela Laibach, jejíž název je německou variantou jména slovinské metropole Lublaně, vznikla v roce 1980 v hornickém městečku Trbovlje ve středním Slovinsku. Debutové album kontroverzní skupiny z roku 1985 neslo jen logo kapely, na území tehdejší Jugoslávie jim totiž byla zakázána umělecká činnost. Zdrojem inspirace pro kapelu, která klade důraz na výtvarnou stránku koncertů a pohrává si se symboly, byla již od jejích začátků německá kultura.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...