Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soubor 106 Kupkových kreseb pro encyklopedii se vydražil za 51 milionů

Kultura

  16:08
Bez přítomnosti veřejnosti se v neděli konala aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak sběratelům nabízely desítky položek. Soubor 106 kreseb Františka Kupky se vydražil za 51 milionů korun.

Cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se vyvolával za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídla i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představila malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

V nabídce byla také tradičně díla z 19. století, ale na sběratele čekala i nejstarší umění zastoupené dvěma sakrálními díly z počátku 16. století. Dražili se i malíři 17. století, vesměs holandští mistři a jejich doboví napodobitelé.

Součástí aukce byla i dražba děl ve prospěch Paměti národa. Zájemci o charitativní aukci si mohou vybrat z děl Josefa Bolfa, Stefana Milkova, Martina Krajce, Jiřího Petrboka, Zbyňka Sedleckého, Adama Štecha, Ivany Štenclové, Karla Štědrého a Márii Švarbové. Charitativní kolekci doplnila i dvě plátna Karla Gotta, nebo prototyp hodinek MIG15 ve prospěch Vojenského fondu solidarity.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!