Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Špaček: Dnes si muž vezme džíny a košili a myslí si, že s tím může jít všude. To i do divadla!

Kultura

  6:00
PRAHA - Ladislav Špaček, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a český odborník na etiketu, vydal u nakladatelství Mladá fronta knihu nazvanou jednoduše Etiketa. Masivní příručka je největší sbírkou pravidel a pouček, co kdy Špaček napsal. Se serverem Lidovky.cz si popovídal o knize, ale třeba i o tom, proč bychom měli tolerovat malé výstřelky proti etiketě.

Ladislav Špaček na snímku z roku 2009. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Lidovky.cz: Letos jste vydal novou knihu nazvanou Etiketa. Už na přebalu je uvedeno, že jde o vaše nejkompletnější dílo. Přitom v roce 2005 i 2008 jste již s Velkou knihou Etikety a následně její upravenou verzí pod názvem Nová kniha Etikety publikoval. V čem je ta letošní publikace tedy jiná?
Napsal jsem už dvaadvacet knih. Každá z nich měla svůj účel nebo svou cílovou skupinu. A teď mám pocit, že jsem již všechny cílové skupiny, o něž jsem měl zájem, vyčerpal. Takže je akorát tak čas na velké finále! Napsal jsem tedy knihu, která je spojením toho všeho. Proto se jmenuje prostě jen Etiketa. Noční můra každého autora je uvědomit si, co v jeho knize chybí těsně poté, co ji odevzdá hotovou nakladateli. Tuto knihu jsem tisíckrát procházel a snad poprvé jsem měl pocit, že to je kniha, ve které opravdu nic nechybí.

Lidovky.cz: Mluvíte o velkém finále. Opravdu máte v plánu už nikdy nic nenapsat?
Slyšíte správně. Věřím, že tomu tak bude. Žiji totiž nesmírně vyčerpávajícím životem. Z etikety se stalo populární téma – psal jsem neustále knihy, dávám přednášky a konzultace. Poptávka je veliká, což je dáno i vzrůstajícím zájmem mladých manažerů. Jen těm knihám jsem věnoval tisíce hodin času a padly na nich stovky lahví červeného vína. Říkal jsem si, jestli není čas se začít věnovat i něčemu jinému, než po nocích bouchat text do počítače.

Lidovky.cz: Říkal jste, že jste již napsal knížku pro všechna odvětví, kterým jste se chtěl věnovat. Nemyslíte si ale, že je zde ale ještě spoustu profesí nebo skupin, které by si publikaci zasloužily? Co třeba etiketa pro seniory?
O to jsem často žádán. Oslovují mě lidé a říkají, že by potřebovali třeba etiketu vysokoškolského studenta. Tím se ale domnívají, že etiketa je daný soubor pravidel, které si přečteme a budeme odborníci. Není tomu tak. Těch pravidel etikety není ve skutečnosti tolik a jde spíše o to, jak s nimi člověk umí zacházet v daných situacích. Každá situace je jiná, neopakovatelná a člověk na ni musí kreativně reagovat. Nejvyšší pravidlo etikety je ohleduplnost, empatie a takt. To by měli mít všichni bez rozdílu povolání nebo věku.

Lidovky.cz: Stává se, že některá pravidla etikety mizí a jiná se objevují? Máme čím dál více technologických vymožeností. Přizpůsobila se jim etiketa?
Etiketa je soubor norem, které se vytvářely po celá staletí. Šlo o nepsané zákony a vztahy mezi lidmi. Na rozdíl od zákonů vydaných třeba Parlamentem, zákony etikety v podstatě nikdy nešly a ani nepůjdou zrušit.Musí se ale samozřejmě přizpůsobovat. Když dnes řeknu nějakému manažerovi, aby chodil ve fraku, tak se na to vybodne. Dříve třeba bez kravaty nemohl muž opustit příbytek, to by byl jako nahý. Etiketní norma se neustále vyvíjí, i když třeba pozvolna.

Lidovky.cz: Dá se dopředu ten vývoj nějak předvídat?
Jsou zde dvě tendence, které se neustále sváří. Jedna je tendence zvýšeného zájmu. Tu pozoruji hlavně u mladých manažerů, kteří vědí, že na správné etiketě závisí jejich pracovní úspěch. Druhá tendence je protikladná. Ta vede k ležérnosti, jednoduchosti a až takové lenosti. Naši dědečkové se převlékali několikrát denně. Dnes si muž vezme džíny a košili a myslí si, že s tím může jít všude. To i do divadla! Je ale pravda, že zvolňování probíhá. Dneska už jsou džíny přípustné na širší škále akcí než kdy dříve. Píšu to v knize.

Ladislav Špaček
Václav Havel se svým tiskovým mluvčím Ladislavem Špačkem.

Lidovky.cz: Co třeba sluchátka? Viděl jsem teď v tramvaji manažera, dokonale oblečeného, který měl na uších poměrně objemná a výrazná sluchátka.
Jako pilot nadzvukové stíhačky, že? Měli bychom vědět, jak se na příležitost obléknout, ale zároveň je zde vždy lidská potřeba se nějak extravagantněji projevit. Proto si taková sluchátka lidé koupí, je to rys jisté exhibice. Podobně jsou na tom třeba křiklavě barevné ponožky Happy Socks. Francouzský herec Vincent Cassel řekl: „Muž, který nikdy nezazlobí, je nudný.“ Takže lehké výstřelky můžeme připustit, protože nenarušují to, o co se v rámci etikety snažíme.

Lidovky.cz: Mluvíte o lenosti, ale říká se, že dnešní doba je zrychlená a lidé mají málo času. Není možné, že by to bylo spíše tím?
Není. To jsou jen výmluvy. Oni nad tím musí přemýšlet jen proto, že to nemají zautomatizované. Když nad něčím přemýšlíte, tak je to ve finále to, co vás ten čas stojí. Dodržování etikety by mělo být součástí základních činností. Stejně jako si třeba zavazujete tkaničky od bot. Když se etiketa dostane do krve, tak osvobozuje. Já pak přesně vím, co mám dělat se lžičkou od kávy, nebo jak mám uvést svou partnerku do společnosti. Je důležité začít etiketu vštěpovat dětem už od útlého věku. To hodně pomáhá k té automatizaci.

Lidovky.cz: V té knize etiketu občas popisujete velmi přísně. V kapitole o stolování je napsáno, že žena musí sedět celou večeři vzpřímená v jedné třetině židle. Doslova píšete, že „žena se na večeři nejde najíst, ale jde vypadat krásně.“
Etiketa není o odpočinku, odpočinete si na dovolené. Tu ženu to bolí, protože k tomu není trénovaná. Dříve, ve šlechtických rodinách, to byla samozřejmost. Já bych chtěl, aby si lidi osvojili všechny dovednosti v optimální podobě. Protože jestliže umím stolovat v Buckinghamském paláci, tak pak se najím v pizzerii bez problémů. Z druhé strany to nejde. Pravidla už si pak budu uzpůsobovat akorát podle situace. Když jedu na čundr, tak přece nebudu pečivo ulamovat a vkládat do úst.

Lidovky.cz: Je rok 2017. Jak jsou na tom s etiketou Češi?
Slyším od lidí, že je to stále horší a horší. Já etiketu v české společnosti profesně pozoruji a můžu říct, že se to naopak stále zlepšuje. Zlepšuje se to v těch vrstvách, kde je to potřeba nejvíce, hlavně u mladých českých manažerů.

Lidovky.cz: A jak se s tím vypořádává například feminismus? Když se muž galantně chová k ženě, nevyloží si to jako, že je slabá?
Evropská kultura vyrostla na galantnosti vůči ženě. Tím se naše kultura liší od ostatních. Feministky, třeba v Americe, se snaží vykořenit ze své genetické podstaty. Najednou muž nemůže věnovat ženě žádnou pozornost. Jednou to třeba bude tak, že žena bude pomáhat do kabátu muži. Toho bych se nechtěl dožít.

Etiketa
Ladislav Špaček


Nakladatelství Mladá fronta, 2017

384 stran, pevná vazba

Ladislav Špaček - Etiketa. Nakladatelství Mladá fronta. 2017.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!