Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štefana Margitu čeká premiéra v newyorské Metropolitní opeře

Kultura

  9:35
NYC - Operního pěvce Štefana Margitu dnes čeká důležitá premiéra v prestižní newyorské Metropolitní opeře. Ztvární hlavní roli Filky Morozova v opeře Z mrtvého domu od Leoše Janáčka. Ta je inspirovaná dílem Fjodora Michajloviče Dostojevského a líčí život v sibiřské věznici.

Štefan Margita foto: Hynek GlosLidové noviny

Operní dům v New Yorku, který je pověstný náročným publikem, ji uvede poprvé, navíc v originálním českém znění s titulky. Margita přiznal, že před představením cítí nervozitu a je zvědavý na reakci publika. Sám již přitom poznal, že newyorští diváci jsou nevyzpytatelní. "Zažil jsem představení Tosky, kde bylo fantastické publikum, pak jsem zažil představení Aidy, kde až tak dobré publikum zase nebylo. Co mě velice překvapilo, že skončilo představení Aidy a lidé houfem odcházeli z představení, téměř ani netleskali. Já sám jsem dokonce upozornil jednu paní, jestli jí nevadí, že ti lidé pro ni čtyři hodiny zpívali, tak pak začala tleskat," vzpomíná pěvec.

Vystoupení v Metropolitní opeře zpěvák označil za nejvyšší metu, které může operní zpěvák dosáhnout. Margita zde měl zpívat již před několika lety. Měl ale podepsanou jinou smlouvu, z níž ho neuvolnili. Vystoupení v Metropolitní opeře může významným způsobem ovlivnit jeho další kariéru. "Zítra na premiéru si sednou ti nejdůležitější lidé, kritici, a pak to jde s vámi dál. Co je tady ale velmi důležité, že člověk nesmí podcenit žádnou reprízu představení, protože na každém sedí hodně důležitých lidí," řekl Margita.

Úžasné vidění Patrice Chéreaua
Janáčkovy opery v poslední době podle Margity mají ve světě stále větší ohlas. "Janáček je dneska ve světě přirovnáván k Puccinimu a k Verdimu a hraje se stejně na repertoáru v divadlech jako tyhle velké opery. Je vždy smutné, že nejméně populární je Janáček u nás doma. Takže když u nás hrajeme Janáčka, je v divadle málo lidí, představení nejsou vyprodaná. Kdekoliv ve světě se hraje, je úplně narváno a lidi naprosto šílí," říká.

Představení diriguje finský dirigent Esa-Pekka Salonen, který se zde také představí poprvé. Premiéra čeká i režiséra Patrice Chéreaua, se kterým již Margita spolupracoval. Chéreau se vedle divadla věnuje i filmu. "On vidí všechno filmovým způsobem, jako kdyby se díval do kamery, což samozřejmě pro zpěváka není ideální, protože vyžaduje věci, o nichž by třeba někteří zpěváci řekli, že je neudělají. Jeho vůbec nezajímá, že se otočíte dozadu a že nevidíte na dirigenta, takže se všechno řeší monitory za jevištěm, abychom na něj viděli. Ale on má úžasné vidění a umí navodit takovou atmosféru, že každá minuta s ním stála za to," řekl Margita, který se brzy představí také ve slavném milánském operním domě La Scala.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...