Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Struny podzimu se vracejí s Hancockem a Lambchop

Kultura

  10:00
Po roční přestávce se vrací na kulturní mapu Prahy festival Struny podzimu. Jeho zakladatel Marek Vrabec je nyní jeho prezidentem a hlavní slovo v dramaturgii převzal nový programový ředitel Vilém Spilka, dosud známý především jako šéf nejvýznamnější současné jazzové přehlídky JazzFestBrno. "K ruce" mu je tříčlenná umělecká rada.

Herbie Hancock foto: Struny podzimu

Festival v nové podobě ze svého záběru zcela vyloučil „čistokrevnou“ klasickou hudbu, té je věnována přehlídka Dvořákova Praha, který pořádá také Marek Vrabec. Struny podzimu se primárně zaměřují na nejrůznější crossovery, což byl jejich hlavní přínos odedávna. Deset podzimních koncertů se dotkne velkého množství žánrů a stylů, od klasických až po ty nejmodernější.

Festival zahájí koncert irsko-amerických The Gloaming, mixujících melancholické tóny tradiční irské hudby s odstíny jazzu i soudobé vážné hudby. Shabazz Palaces přinášejí hiphopové beaty i funku a avantgardního jazzu, američtí Lambchop zase stavějí „na hlavu“ tradiční chápání country. Skladatel a kontrabasista Gavin Bryars představí projekt Nothing Like The Sun, zhudebněné Shakespearovy sonety. Pianista Jason Moran se na Struny podzimu vrátí po dvou letech, tentokrát s programem vzdávajícím hold slavnému Theloniu Monkovi.

Zajímavou mezinárodní spoluprací bude společný koncert virtuozního akordeonisty Richarda Galliana s ansámblem českého hornisty Radka Baboráka. Další domácí akvizicí je multiinstrumentalista Jiří Slavík s projektem Mateřština, zahraje i fenomenální kytarista Ralph Towner. Avantgardní těleso Bang On A Can provede skladby Julie Wolfe a zatím utajeným novým projektem uzavře festival slavný klávesista Herbie Hancock.

Struny podzimu 2017

20. října, Forum Karlín

The Gloaming

22. října, Divadlo Archa

Shabazz Palaces

25. října, Divadlo Archa

Lambchop

27. října, Divadlo Archa

Gavin Bryars: Nothing Like The Sun

29. října, Divadlo Archa

Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959

31. října, Rudolfinum

Richard Galliano & Baborák Ensemble

3. listopadu, La Fabrika

Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština

5. listopadu, Anežský klášter

Ralph Towner

7. listopadu, Forum Karlín

Julia Wolfe: Anthracite Fields

Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek

9. listopadu, Forum Karlín

Herbie Hancock

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!