Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studio Hrdinů otevírá sezónu Zábranského hrou ‚o havlistech a zemanovcích‘

Kultura

  12:30
PRAHA - Premiérou hry Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny zahajuje dnes večer novou divadelní sezonu Studio Hrdinů. Monodrama, ve které se jeho protagonista Stanislav Majer ptá po podobě dnešního Česka, chuti jeho obyvatel žít zde, či odejít, nebo po tom, kdo může za dnešní stav země, napsal David Zábranský. Text napsal pro Studio Hrdinů na objednávku režisérky Kamily Polívkové a je částečně obhajobou prezidenta Miloše Zemana před lidmi z uměleckých a intelektuálních kruhů. Hra bude prvním titulem, jenž vyjde v nově založené knižní řadě Studia Hrdinů.

Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny foto: Studio Hrdinů

Postava Řečníka se v přednášeném textu hry klade otázky Co je Česko?, Kde Česko začíná a kde končí?, Kdo chce v Česku žít?, Kdo tady žije, a proč? Kdo nebo co nese vinu za současnou nechuť lidí k Česku? nebo Nese vinu za nechuť současný český prezident? „Chtěl jsem napsat něco o havlistech a zemanovcích, a stejně tak o lidech, kterým se říká hipsteři a kterým by se možná mělo říkat spíš nová zahálčivá třída, která si myslí, že nezahálí. To všechno se pak přirozeně spojilo v tématu hranic, zahraničí a ́bezhraničí ́,“ řekl autor hry.

Jeho hra podle něj mluví o hranicích a o jejich překračování. „S tím přímo souvisejí témata, jako je optimismus a pesimismus, obsese a vůbec duševní zdraví.“ uvedl Zábranský.

Hra měla jistý mediální ohlas již před premiérou, kdy se psalo, že vznikla hra o prezidentu Zemanovi. „Pro nás - inscenátory - je to tedy ještě zajímavější než obvykle. Je to vlastně docela vzrušující výzva - musíme se vypořádávat nejen se samotným textem, ale i s tou vášnivou diskusí kolem. Tím spíš, že hra je svým způsobem kontroverzní a prezentuje postoje a názory v ́uměleckých kruzích ́ dost nepopulární,“ uvedla režisérka.

Zábranský Zemana obhajuje. „Hra se točí kolem základní otázky, proč Zemanovi zdejší umělci nerozumí a používají ho výhradně jako symbol všeho špatného. Proč se ho nesnaží pochopit v celé jeho šíři,“ uvedl Zábranský.

Stanislav Majer se narodil v roce 1978, vyučil se truhlářem, ale stal se hercem. Působil v řadě divadel - například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a řadu let působil v Divadle Komedie, když v něm působilo Pražské komorní divadlo s režisérem Dušanem Pařízkem. Od roku 2012 je v angažmá v Divadle Na zábradlí. Čím dál víc je známý také z filmu a televize.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!