Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Tajemní The Residents oslaví v Praze 40 let na scéně

Kultura

  16:00
PRAHA - Kultovní americká skupina The Residents, jejíž členové od vzniku kapely skrývají pod maskami svoji identitu, oslaví 11. května v Praze 40 let na scéně.

The Residents v listopadu 2008 v pražském Paláci Akropolis foto:  František Vlček, Lidové noviny

The Residents a Už jsme doma

Tvorba The Residents ovlivnila mnoho českých umělců. Do blízkého kontaktu se s nimi dostala skupina Už jsme doma, která je v roce 1992 navštívila v jejich studiu. Vzájemné sympatie vyústily ve spolupráci na představení The Freak Show. Přesto prý čeští hudebníci nemohou potvrdit, zda se setkali přímo s členy skupiny, nebo pouze figuranty.

V rámci turné s názvem Wonder of Weird tato hudebně-výtvarná formace vystoupí 11. května v pražském Paláci Akropolis. Skupina na aktuálním turné tentokrát klade důraz především na hudební složku svých vystoupení.

 "Kapela požírá a přetváří svou klasickou tvorbu jako hladový kůň vdechující slámu za plného trysku," podotkl ke koncertní podobě zpěvák a frontman Randy.

The Residents podle pořadatelů zredukují nástrojové obsazení pouze na klávesy, kytaru a zpěv. Vytvoří tak nekonvenční a energické "power-trio", které představí publiku průřez tvorbou za čtyři dekády existence skupiny. Existence The Residents je založena na principu tajuplnosti a důsledné anonymitě.

Formace pohybující se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění neudělala v minulosti jediný rozhovor, ani v jednom z hudebních časopisů se neobjevilo foto kteréhokoliv z členů. V České republice vystoupí již poněkolikáté, naposledy zde před dvěma lety představili nové album The Talking Light.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!