Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Osobností roku je Taylor Swiftová. Časopis Time ji označil za zdroj světla

Zpěvačka Taylor Swiftová na obalu časopisu Time jako Osobnost roku 2023 foto: Profimedia.cz

Americká popová hvězda Taylor Swiftová se stala letošní osobností roku časopisu Time. Podle jeho vydavatelů je „zdrojem světla“ a dokáže promlouvat k lidem po celém světě tak, jako nikdo jiný. Rodačka ze státu Pensylvánie si titul vysloužila v roce, kdy zahájila masivní světové turné po vydání svého desátého studiového alba.
  14:43aktualizováno  14:53

„Cítím se nejhrději a nejšťastněji co kdy v životě. A taktéž nejsvobodněji a umělecky nejvíce naplněná,“ uvedla podle magazínu Time zpěvačka.

Americký časopis ve zdůvodnění své volby uvedl, že letošní osobnost roku je v dosavadním seznamu výjimkou, neboť většinou byli takto titulováni muži, často státníci či podnikatelští magnáti. Loni například Time vybral ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o rok dříve zase miliardáře Elona Muska.

„Osoba, jejíž jedinečný vliv se projevil během roku 2023, nezastávala žádnou z těchto rolí,“ uvádí Time. „V rozděleném světě, kde selhává příliš mnoho institucí, našla Taylor Swiftová způsob, jak překonávat hranice a být zdrojem světla. Nikdo jiný na planetě nedokáže tak dobře zapůsobit na tolik lidí,“ pokračuje komentář.

Souhlasíte s volbou zpěvačky Taylor Swift za osobnost roku časopisu Time?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 13. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Ano394
Ne250

Kariéra Swiftové v showbusinessu trvá již téměř 20 let a dnes 33letá zpěvačka během ní vystřídala různé žánrové odstíny i styly vystupování, stále si však dokáže držet obrovskou popularitu. Různé fáze, kterými si od vydání prvního alba v roce 2006 prošla, zachycuje její světové turné The Eras Tour, které zahájila v březnu v americké Arizoně. Šňůra desítek vystoupení má skončit za rok v kanadském Vancouveru, přičemž po prvotním oznámení se ještě rozšiřovala kvůli enormnímu zájmu fanoušků.

Swiftová má na kontě deset studiových alb, z nichž to poslední nazvané Midnights vyšlo loni na podzim. Je držitelkou 12 cen Grammy a mnoha dalších ocenění, letos také uvedla koncertní film složený ze záběrů z letošních vystoupení v Los Angeles. Snímek nazvaný Taylor Swift: The Eras Tour jen během tří týdnů od premiéry v kinech po celém světě utržil 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč) a je označován za nejvýdělečnější koncertní film všech dob.

Autoři: ,