Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tobruk Václava Marhoula má šanci získat Evropskou filmovou cenu

Kultura

  14:57
PRAHA - Historický snímek Václava Marhoula Tobruk vybralo prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) do přímé nominace na Evropskou filmovou cenu. Jeho členové na stejné ocenění doporučili také dokument Martina Duška a Ondřeje Provazníka nazvaný Poustavna, das ist Paradies!

Tobruk (2008) foto: BioscopReprofoto

"Těší mě to opravdu moc - co k tomu víc říci. Je to jednoduché, těší mě to za herce, za štáb, za veterány a za všechny, kteří se mnou na tomto historickém snímku spolupracovali," řekl režisér, scenárista a producent Václav Marhoul.

Svůj snímek zobrazující peklo pouštních bojů za druhé světové války a odměněný devíti nominacemi a třemi soškami výročních cen Český lev představil letos na MFF v Karlových v exkluzivní digitální verzi. Podnětem ke scénáři byly vedle bestselleru amerického spisovatele Stephana Cranea Rudý odznak odvahy skutečné osudy a příběhy vojáků československé zahraniční jednotky složené z dobrovolníků, která bojovala v roce 1941 na straně spojenců v severoafrickém Tobruku.

Podle tiskové zprávy byly mezinárodní porotě doporučeny ke zvážení na nominace také tři další české snímky - Hlídač č. 47 Filipa Renče, Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové a animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě - kdo má dneska narozeniny?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!