Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Troy von Balthazar: Křehké písně zakřiknutého chlapíka

Kultura

  11:23
Možná si ještě někteří vzpomenou na Chokebore, divokou partu rockerů z Havaje, kultovní jméno vydávající na respektované značce Amphetamine Reptile. Několikrát se objevili i u nás a na jejich výbušné koncerty se i po letech vzpomíná. Kytaru a mikrofon zde obsluhoval jistý Troy Bruno Von Balthazar.

Troy von Balthazar foto: Troy mySpace / Nicolas OllierReprofoto

Od chvíle, kdy se uložili k zimnímu spánku (prý ale po šesti letech chystají návrat), Troy cestuje po Evropě a etabluje se překvapivě jako písničkář. Letos v dubnu se ostatně poprvé objevil i v Praze po boku japonských Mono. Krom kytary zpívá i do přednatočených základů či v reálném čase vytvořených elektronických smyček. Jeho skladby se objevují na kompilacích vedle jmen, jako je José Gonzalez, Devandra Banhart či Sufjan Stevens.

Troyova diskografie je značně zmatená. Letošní druhé album s lapidárním názvem TVB 3EP obsahuje, jak název napovídá, tři již dříve vydaná EP. A aby toho nebylo málo, vyšlo následně znovu – tentokrát na vinylové desce. Obal má ovšem jiný, téměř shodný s verzí vydanou v Japonsku, která se však pro změnu liší obsahem.

Směs strachu a naděje Celá deska se nese v komorním, zvláštně intimním duchu, zcela překvapivém od někdejšího zpěváka téměř punkové kapely. Troy tu vyvolává představu zranitelného introverta, který nejenže na pódiu vyhlíží, jako když se bojí, že po něm v následující chvíli někdo z publika hodí plechovkou, ale podobnou atmosféru nejistoty, co bude následovat, přenáší i svou nahrávku.

Ona charakteristická směs strachu a naděje je zde všudypřítomná.
Atmosféra, která celou nahrávku provází, je i přes všudypřítomnou křehkost neobyčejně podmanivá. Skladby ve výsledném vyznění totiž nepůsobí ani trochu "ufňukaně" či pateticky, ale až nezvykle silně, s jasným názorem a jsou plné sice drobných, ale s filigránskou přesností dotažených nápadů.

Hodnocení LN

4 / 5
Troy von Balthazar: The TVB LP
Silver Rocket Records 2009

Album ani v nejmenším není temné či depresivní. Má sice svá melancholická místa, ale daleko častěji krásnými a neoposlouchatelnými melodiemi dodává energii a dokáže posluchači snadno zahnat špatnou náladu. I přes svou nenápadnost dokazuje Troy Von Balthazar letošním počinem, že jeho hudba snese se ctí srovnání i s nejslavnějšími kolegy. Jako obrana proti všude kolem bujícímu cynismu výborná injekce.