Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Česko-slovenští Tugriki vydali skvělý debut

Kultura

  17:04
Hned v několika ohledech je debutové bezejmenné album nové kapely s názvem Tugriki, inspirovaným mongolskou měnou, unikátní.

Tugriki foto: Illah Van Oijen

Za prvé: jde o „federální“ projekt, ve kterém se sešli členové čím dál populárnější slovenské skupiny Korben Dallas s českou cellistkou, zpěvačkou a skladatelkou Dorotou Barovou. Původní záměr pouhého studiového souručenství vzal díky radosti ze setkání a zdařilé spolupráci za své právě probíhajícím turné po českých a slovenských městech.

Za druhé: jmenovaná zpěvačka se po dlouhých letech, kdy svůj čas dělila a stále dělí mezi jiné žánry (mimo jiné alternativní písničkářství v duu Tara Fuki, moderní jazz s kapelou Vertigo či hraní v doprovodné kapele Anety Langerové) zčásti vrací k v podstatě rockovému výrazu. A za třetí: album vydala doposud vysloveně mainstreamová firma Supraphon, což je, doufejme, náznak jejího nového přístupu k dramaturgii.

Hudbu Tugriki můžeme označit za alternativní rock, ovšem ve smyslu, v jakém byl zejména na naší a evropské scéně chápán v 80. a 90. letech. Což samozřejmě vůbec neznamená, že by nová kapela provozovala nějaké retro nebo revival – postupy té hudby jsou dnes opět aktuální, jak vidíme i u mladších hudebníků u nás i ve světě.

Z množství prostředků, které ve své hudbě Turgiki používají, zaujme používání repetitivních prvků, k nimž jsou připojeny nosné melodie – podobně, jako to třeba dělal projekt Ivy Bittové a Vladimíra Václavka Bílé inferno. Tugriki jsou ovšem rockovější, už pro angažmá elektrické kytary, která dodává některým skladbám tvrdost a ve spojení s rytmikou i určitou nervnost. Tok hudby ozvláštňují i výrazné zlomy v rámci jednotlivých písní, které mohou odkazovat k některým zákoutím artrockového stylu.

Melodické linky, jakkoli nikoli prvoplánové, společně se zpěvaččiným výrazem a s podstatnou úlohou jejího violoncella, to jsou rysy, jež jdou naproti i posluchači, který by se snad lekl jakési přílišné „exkluzivity“ Tugriki. A platí to i pro texty (v češtině i ve slovenštině), které sice rozhodně takzvaně nemlátí prázdnou slámu a hovoří i o závažných věcech, jako je samota a pocit vykořenění, ale rozhodně to nedělají ostentativně depresivní ani nečitelně zaumnou formou.

Úhrnem: jeden z nejlepších debutů poslední doby.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER KVALITY (70-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Mohlo by vás zajímat