Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tutti: nový časopis zaměřený na klasickou hudbu a jazz

Kultura

  11:34
PRAHA - Nový časopis s tříměsíční periodicitou s názvem Tutti zaměřený na klasickou hudbu a jazz se objeví v polovině září. Zároveň začne fungovat i webový portál přinášející aktuality z hudebního světa. Řekla to jeho šéfredaktorka Dita Kopáčová Hradecká.

Thomas Hampson foto: archiv Pražského JaraReprofoto

"Časopis vznikl proto, že v oblasti klasické hudby a jazzu něco podobného chybí. Tato scéna nabízí mnoho zajímavostí a aktualit, je škoda o nich nepsat a lidem je nezprostředkovat," řekla Kopáčová Hradecká, která dříve deset let působila v Lidových novinách.

Vydavatelem časopisu, který nabídne i pohled do world music a výhledově zřejmě i divadla a tance, bude Český národní symfonický orchestr (ČNSO), soukromé hudební těleso v čele s Janem Hasenöhrlem. Ten mimo jiné také pořádá hudební festival Prague Proms, vlastní nahrávací studio v Praze - Hostivaři a plánuje stavbu nové koncertní síně v Praze na Štvanici.

"Vzhledem k tomu, že je tento projekt financovaný, nejsme závislí na prodeji. Uvědomujeme si, že na tom nemůžeme vydělat. Velkou část výtisků hodláme posílat do škol a knihoven," poznamenala šéfredaktorka. Čtvrtletník bude podle Kopáčové Hradecké zřejmě dostupný za 69 korun a nabídne 64 celobarevných stran textů a fotografií z hudební scény. Nezapomene pravděpodobně ani na dětské čtenáře, pro něž mimo jiné připravuje komiks.

Všichni či leckdo
V prvním čísle se mohou čtenáři těšit na rozhovor s barytonistou Thomasem Hampsonem, dvojprofil mladých českých dirigentů Tomáše Netopila a Jakuba Hrůši či reportáž z natáčení nového alba Kvarteta Pavla Haase. Nabídne i rubriku zaměřenou na aktuality a koncerty a v každém vydání se zaměří na konkrétní skladbu, kterou odborně rozebere. To podle Kopáčové Hradecké posluchačům pomůže, aby přicházeli na koncerty více poučeni a připraveni.

Ještě více si Kopáčová Hradecká slibuje od webového portálu. Podle ní obdobný server v Česku chybí a hudební fanoušci jsou mnohdy nuceni číst pouze zahraniční. Internetové stránky se proto zaměří na aktuální dění na hudební scéně. Kromě recenzí nabídne i rozmanitá témata, aktuality a rozhovory.

Tutti znamená v italštině všichni či leckdo, čímž jeho tvůrci naznačují, že časopis nebude pouze pro hudební odborníky, ale i pro širokou veřejnost zajímající se o klasickou hudbu a jazz. Redakce bude mít z počátku pět stálých členů, autory dalších příspěvků budou externisté. Podle šéfredaktorky by Tutti neměl přímo konkurovat hudebním měsíčníkům Harmonie a Hudební rozhledy, které již mnoho let zaujímají v hudebním světě přední místo.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...