Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Umělci převzali Státní ceny. Porota ocenila také výtvarníka Skálu

Kultura

  20:49
PRAHA - Skoro se to zdá jako včera, kdy výtvarník František Skála získal jako druhý Cenu Jindřicha Chalupeckého, určenou umělcům do 35 let. A hle, dvacet let uběhlo jako voda, František Skála, stále s fešáckým knírkem a la Clarke Gable, si šel v pondělí ve dvoraně Veletržního paláce pro Státní cenu.

František Skála převezme Státní cenu za výtvarné umění foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Ta se uděluje poté, co ji v roce 1993 zavedl Pavel Tigrid, který jako ministr kultury měl pocit, že by měl pro umělce něco udělat, když už je stát jinak platit nebude. Nyní umělec obdrží tři sta tisíc korun, což je u nás nejvyšší suma v oboru uměleckých cen.

Kromě Františka Skály se letošními laureáty stal Antonín Bajaja za literaturu, za překladatelské dílo sinolog Oldřich Král, za divadlo kritik a dramaturg Karel Kraus, za hudbu Ilja Hurník a za architekturu Alena Šrámková.

Ceny na slavnostním večeru v pražském Veletržním paláci předal šesti laureátům ministr kultury Jiří Besser. Státní kulturní ceny se udělují u příležitosti státního svátku 28. října. Śtátní cenu zaliteraturu převzal spisovatel Antonín Bajaja

Státní cena za literaturu
Osmašedesátiletý Antonín Bajaja působil od 90. let jako novinář, vedl také semináře tvůrčího psaní na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Za romaneto Zvlčení, které je paralelním příběhem lidí a vlčí smečky a odehrává se v horách na Valašsku, byl v roce 2004 oceněn Magnesií Literou.

Na stejné ocenění byl nominován i za knihu, která mu letos přinesla státní cenu. Román Na krásné modré Dřevnici popisuje rodný Zlín od okamžiků osvobození od nacistické okupace a dobu následující, kdy se poválečné vzepětí hroutí pod nástupem komunistické diktatury a naděje na obrat k lepšímu během let vyhasínají.

Státní cena za překladatelské dílo
Osmdesátiletý Oldřich Král je asi nejvýznamnější současný český sinolog. Překládá čínskou prózu i poezii, zabývá se i východní filozofií a uměním.Přeložil také stěžejní staročínský román Sen v červeném domě, na díle o patnácti stech stranách pracoval 15 let. Po roce 1989 vedl na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Ústav Dálného východu.

Státní ceny předal ministr kultury Besser

Státní cena za divadlo
Devadesátiletý dramaturg, esejista a překladatel Karel Kraus po válce působil krátce jako dramaturg Divadla na Vinohradech, v letech 1956-1961, kdy činohru vedl Otomar Krejča, pak zastával stejnou pozici i v Národním divadle. S Krejčou poté zakládali slavné Divadlo za branou, kam se vrátil na pět let po jeho obnovení po roce 1989. Podepsal Chartu 77, od roku 1986 redigoval samizdatovou revui O divadle.

Státní cena za hudbu
Bohaté skladatelské dílo sedmaosmdesátiletého Ilji Hurníka čítá opery, balety či symfonické skladby. Jako výborný klavírista zkomponoval i řadu skladeb pro tento nástroj. Vyzdvihována je také jeho pedagogická činnost.

Státní cena za architekturu
Jednaosmdesátiletá Alena Šrámková patří k nevýraznějším osobnostem české architektury. Od 70. let minulého století zrealizovala řadu zajímavých počinů, které charakterizuje hlavně střídmost, až minimalismus. Mezi nejznámější z nich patří slavná postmoderní budova ČKD v Praze na Můstku či odbavovací hala Hlavního nádraží.

Státní cena za výtvarné umění
Kreativita čtyřiapadesátiletého Františka Skály jde napříč malířstvím, sochařstvím, fotografií i hudební produkcí, podle toho, co ho zrovna inspiruje. Hlavním motorem jeho práce je přimět lidi přemýšlet jinak, než jsou zvyklí. Jeden ze zakladatelů skupiny Tvrdohlaví často tvoří z nalezeného, z jeho objektů je pak cítit tajemství i zvláštní kouzlo.

Autoři: ,